Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Ice Speedway - A skąd ten pomysł?
 17.12.2014 0:40
Sezon klasycznego żużla dawno za nami, podsumowany i obecnie skupiamy się głównie na transferowej karuzeli. A co z emocjami stadionowymi, obserwowaniem wydarzeń żużlowych? Aura zimowa nie sprzyja rozgrywaniu meczów, ale daje nam możliwość podglądania ice speedway?a. Motocykl z kolcami na lodowisku? To tylko pierwsze odczucia. Żużel na lodzie to coś więcej. Na początek naszego cyklu, który jest poświęcony zimowej odmianie żużla, ruszamy z genezą powstania tej dyscypliny sportowej.
Początek tego sportu przypada na lata 20. XX wieku, gdy na zamarznięte jeziora Skandynawii zaczęli wjeżdżać motocykliści. Niestety nikt nie jest w stanie podać nazwiska osoby, która jako pierwsza wjechała na lód. Na początku jazda po lodzie była formą zabawy, przedłużenia sezonu dla klasycznego speedway’a. Lecz wzrastająca popularność wyścigów żużlowych w Europie przyczyniała się do wzrostu zainteresowania zimową odmianą tego sportu. Ice speedway stał się odrębnym sportem, a przełomowym krokiem dla niego stało się przeszczepienie pomysłu na grunt rosyjski. W marcu 1938 roku w przerwie meczu hokejowego, na stadionie moskiewskiego Dynama pojawił się Siergiej Buczin, który pokazał publiczności swoją śmiałą i szybką jazdę po lodzie. Od tego momentu Rosjanie pokochali połączenie lód, motocykl i zawodnik, co przyczyniło się do ich dominacji w tym sporcie.  
 
 
Po wojnie ice speedway zyskał popularność w Związku Radzieckim, gdzie do 1962 roku były organizowane różne zawody. Pierwsze rozgrywki pod nadzorem FIM o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata zostały przeprowadzone w 1965 roku w Rosji. Pierwszym mistrzem został  Boris Samorodow. Od 1966 roku na przemian były przeprowadzane Mistrzostwa Świata oraz Europy. Od 2000 roku mistrzostwa świata i Europy są rozgrywane jednocześnie. Zawody Mistrzów Europy od 2000 do 2008 były sześciokrotnie rozgrywane  w Rosji, raz w Niemczech (2005) oraz raz w Polsce w Sanoku w 2008 roku. Pierwsze Drużynowe Mistrzostwa Świata zostały zorganizowane w 1978 roku w Rosji. Zwyciężył wtedy Związek Radziecki, a tuż za nim znalazły się Czechosłowacja oraz Niemcy. 
 
 
W Polsce  za początek żużla na lodzie uważa się 1965 rok, kiedy to działacz PZM Bronisław Ratajczak wraz z mechanikiem Pawłem Łabickim przygotowali specjalny motocykl. Pierwszym oficjalnym turniejem rozegranym w Bydgoszczy był Srebrny kolec IPK, który wygrał Mieczysław Połukard. Zawodnik ten ścigał się później na rosyjskich torach. W latach siedemdziesiątych oraz osiemdziesiątych zawody nie były organizowane. Dopiero po długiej przerwie w 1995 roku ten sport powrócił do nas za sprawą zorganizowania rundy Grand Prix w Warszawie. Od 2007 roku organizowane są Mistrzostwa Europy w Sanoku pod nazwą Sanok Cup. Niestety, ze względu na tragiczną śmierć Grzegorza Knappa, tegoroczne zawody w Sanoku zostały odwołane. 
Podobał Ci się ten artykuł?
Daj plusa autorowi, by zwiększyć jego szanse na nagrodę!
Aktualna ocena: 0
Marta Opara (za: inf. własna/iceracing.pl)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2024 Zuzelend.com