Żużlowa Reprezentacja Polski w liczbach
 09.12.2017 0:14
Rok 2017 dobiega ku końcowi. Czas zatem na jedno z ostatnich podsumowań sezonu w wykonaniu Żużlowej Reprezentacji Polski – tym razem liczbowo.
1 –  Żużlowa Reprezentacja Polski wywalczyła pierwszy w historii polskiego żużla złoty medal
na Igrzyskach Sportów Nieolimpijskich  The World Games, które odbyły się we Wrocławiu.

3 – żużlowe legendy zostały wprowadzone do Galerii Sław Żużlowej Reprezentacji Polski. Podczas meczów w Zielonej Górze, Krakowie oraz Ostrowie Wielkopolskim, pamiątkowe patery otrzymali Andrzej Huszcza, Paweł Waloszek oraz Jerzy Szczakiel.

4 – miejsce zajął Krzysztof Kasprzak w tegorocznym cyklu Speedway Euro Championship.

8 – złoty medal zdobyli reprezentanci Żużlowej Reprezentacji Polski podczas finału Drużynowego Pucharu Świata w Lesznie.

8 – w historii złoty medal zdobyli młodzieżowcy Żużlowej Reprezentacji Polski w rozgrywkach
o Drużynowe Mistrzostwo Europy Juniorów.

9 –  juniorów zostało powołanych przez trenera Rafała Dobruckiego do młodzieżowej kadry Żużlowej Reprezentacji Polski. Tymi zawodnikami byli: Oskar Bober, Robert Chmiel, Maksym Drabik (kapitan), Daniel Kaczmarek, Rafał Karczmarz, Dominik Kubera, Jakub Miśkowiak, Bartosz Smektała oraz Kacper Woryna.

10 – złoty medal  w historii startów naszej kadry w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów zdobyli młodzieżowcy prowadzeni przez Rafała Dobruckiego. Na torze w Rybniku, biało – czerwone barwy reprezentowali Bartosz Smektała, Kacper Woryna, Maksym Drabik, Dominik Kubera oraz Rafał Karczmarz.

13 – seniorów powołał przed sezonem 2017 do szerokiej kardy Żużlowej Reprezentacji Polski trener Marek Cieślak. Tymi zawodnikami byli: Krzysztof Buczkowski, Patryk Dudek, Jarosław Hampel, Maciej Janowski (kapitan), Krzysztof Kasprzak, Janusz Kołodziej, Piotr Pawlicki, Przemysław Pawlicki, Krystian Pieszczek, Piotr Protasiewicz, Paweł Przedpełski, Grzegorz Zengota oraz Bartosz Zmarzlik.

13 – złotych medali licząc rozgrywki Drużynowych Mistrzostw Świata oraz Drużynowego Pucharu Świata ma na koncie Żużlowa Reprezentacja Polski.

28 – punktów (łącznie) zdobyło trio Bartosz Zmarzlik, Maciej Janowski oraz Patryk Dudek zdobywając złoty medal The World Games.

42 – punkty zdobył w tegorocznym cyklu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów Bartosz Smektała, dzięki czemu wywalczył srebrny medal tych rozgrywek.

45 – punktów pozwoliło zdobyć Polakom złoty medal DMEJ na stadionie w Krośnie. Biało – czerwone barwy reprezentowali wtedy Jakub Miśkowiak, Dominik Kubera, Bartosz Smektała, Rafał Karczmarz oraz Kacper Woryna.

46 – punktów zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Zielonej Górze drużynę Reszty Świata

47 – punktów pozwoliło wywalczyć naszym młodzieżowcom złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Świata Juniorów.

49 – punktów zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Krakowie reprezentację Australii.

49 – punktów pozwoliło wywalczyć Maksymowi Drabikowi złoty medal Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów.

50 – punktów wywalczyli w Lesznie Patryk Dudek, Maciej Janowski, Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik oraz Bartosz Smektała, którzy zdobyli tym samym złoty medal Drużynowego Pucharu Świata.

54 – punkty zdobyła Żużlowa Reprezentacja Polski pokonując w Ostrowie Wielkopolskim reprezentację Rosji.

143 –  punkty pozwoliły zdobyć Patrykowi Dudkowi srebrny medal Indywidualnych Mistrzostw Świata.
Piotr Taskin (za: inf.prasowa)