Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Budowa motocykla żużlowego cz.1 - SILNIK
 28.08.2015 19:01
Silnik - serce motocykla żużlowego. Niezwykła jednostka, która jest poddawana ciągłym zmianom i ulepszeniom. Światowi tunerzy prześcigają się w pomysłach i dodatkowych korzyściach dla silnika.

W tym atykule zajmiemy się przede wszystkim silnikiem firmy GM, budowy Giuseppe Marzotto.

 

GM posiada czterozaworową głowicę o pojemności ok. 498,4 ccm, w której zamieszczony jest wałek rozrządu. Maksymalna moc jaką można uzyskać to 69 KM. Waga silnika to max.25 kg.

 

Modyfikacje silnika w kolejnych latach doprowadziła tą markę na sam szczyt. Dziś w swoich ramach mają go niemal wszyscy jeżdżący zawodnicy. Obecnie silnik sprzedawany jest w tzw. zestawie, czyli z poszczególnymi podzespołami silnika i należy je złożyć w jedną całość.

 

Obecny rynek

 

W tym momencie GM oferuje trzy rodzaje silnika GM: silnik liniowy (standard), Offset oraz Baby Offset. Ich moc po tuningu może dochodzić nawet do 74 KM. W sporcie żużlowym w porównaniu do innych sportów motorowych moc silnika nie jest najważniejszym kryterium przy budowie silnika. Wynika to z tego, że "żużlówka" pokonując łuk ślizgiem przy dużej mocy, nie może złapać pełnej przyczepności. Mechanicy muszą korygować te ustawienia, w zalezności od długości, geometrii i przyczepności toru. 

 

Silnik Offset - jest to maszyna w którym oś pionowa cylindra jest przesunięta w stosunku do osi bloku silnika (karteru) o kilka milimetrów lub kilkunastu stopni. W takim silniku martwy górny punkt tłoka występuje przed maksymalnym wykorbieniem. W teorii konstrukcja pozwala na uzyskanie przez silnik szybciej maksymalnych obrotów.

 

Silnik Baby Offset - jest to dokładnie tą samą konstrukcją co zwykły Offset, a jedyną różnicą jest długość korbowodu, który został skrócony o kilka milimetrów. Silnik ten był odpowiedzią na zmiany regulaminowe w zakresie tłumików przelotowych i stał się on adekwatnym rozwiązaniem w stosunku do tłumikowych zmian. Tunerzy początkowo nie potrafili znaleźć wspomnianego kompromisu pomiędzy mocą, a momentem obrotowym.

 

PARAMETR SILNIKA GM            MK2000/90              
pojemność 500ccm
średnica cylindra 90
skok tłoka 78.5
waga 26
głowica (układ/liczba zaworów) OHC / 4
moc  62-66 hp / 9000
moment obrotowy (kg / rpm) 4-5 / 8000
max obroty silnika 11500

 

Pierwszym zawodnikiem, który korzystał z silnika Offset był Jason Crump. Tuner Finn Rune Jensen przygotował ten silnik jako pierwszy, w 2009 roku. Okazało się to strzałem w dziesiątkę, gdyż Australijczyk zaliczył genialny sezon przypieczętowując go Mistrzostwem Świata.

 

Zapraszam na kolejne felietony z cyklu " Budowa motocykla żużlowego". W następnym temacie zajmiemy się gaźnikiem żużlowym.

Maciej Markowski (za: inf.własna/ speedway.hg)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (1)
9 lat temu
Ciekawe informacje. Ja z kolei na innej stronie czytałem, że ta moc 69 lub 74 KM w silniku żużlowym to odpowiednik samochodu wyposażonego w normalny silnik o mocy 150 KM. Jeśli tak jest, to można sobie tylko wyobrazić tę piorunującą maszynę ruszającą ze startu i wchodzącą w wiraż z prędkością 97 km/h (jak zmierzyli niedawno w Szwecji).
  Lubię
  Nie lubię
© 2002-2024 Zuzelend.com