Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Nowozelandzki mistrz
 20.03.2013 20:29
W tym roku początek cyklu zmagań o Indywidualnego Mistrza Świata na żużlu rozpoczyna się w Auckland w Nowej Zelandii. Kraj ten mimo, że obecnie nie posiada zawodników klasy światowej to może poszczycić się wielką historią tego sportu, której wielką częścią są takie postacie jak m.in. Ivan Mauger oraz Barry Briggs. Oto sylwetka tego pierwszego.

Urodzony w roku wybuchu II wojny światowej, w olbrzymim mieście Christchurch Ivan Mauger to legenda żużla, dla wielu jest najwybitniejszym reprezentantem tego sportu w całej jego historii. Ten sześciokrotny indywidualny mistrz świata, na marginesie warto przypomnieć, że tylko Tony Rickardsson zdobył tyle tytułów najlepszego ridera świata (licząc wszystkie medale, to Szwed wyprzedza go o jedno trofeum), był uczniem Jacka Younga. Jest wiele przypadków na świecie, w które wpisuje się i ten, że uczeń przerasta mistrza. Young, który nie było Nowozelandczykiem, ale też pochodził z tamtego regionu świata, zdobył dwukrotnie tytuł IMŚ. Ostatni swój tytuł zdobył 16 lat przed Maugerem. Wielu podziwiało i nad podziwia historię jego kariery. Dlatego mając takiego trenera i mentora  nie mógł być słabym zawodnikiem. I też tak się stało.

Sukcesy klubowe
Wychowując się w drugim co do wielkości mieście Nowej Zelandii, Ivan Mauger w dzieciństwie interesował się i uprawiał różne dyscypliny sportowe i to nie bez sukcesów. Na poziomie uczniowskim reprezentował swój kraj w rugby oraz hokeju. Jednak, gdy rodzice kupili mu w wieku 14-lat rower od razu robił nim, przez wiele godzin, kółka na Aranui Speedway. Najprawdopodobniej wtedy złapał tzw. żużlowego bakcyla. Podobno w każdej wolnej chwili oraz w wakacje pracował jako dostawca do lokalnej apteki, aby móc zarobić na pierwsze maszyny wyścigowe. Jak sam stwierdził przez trzy lata nie wydawał praktycznie na żadne przyjemności, co pozwoliło mu wkrótce udać się do Anglii, aby rozpocząć swoją karierę.

Kierunek Anglia był dość oczywisty, biorąc pod uwagę poziom ligi brytyjskiej. Ale nie tylko o to chodziło, gdyż dodatkowo mógł on walczyć o swoje zdobycze indywidulane jak i klubowe jak pełnoprawny obywatel Wielkiej Brytanii, ponieważ wtedy Nowa Zelandia należała do tzw. Brytyjskiej Wspólnoty Narodów, czyli organizacji zrzeszającej byłe kolonie angielskie.

Mimo początkowych niepowodzeń jego kariera weszła na odpowiednie tory w 1963 roku, kiedy to dołączył do teamu Mike’a ParkeraNewcastle Diamonds. Trzy lata później zakwalifikował się po raz pierwszy do finału Indywidualnych Mistrzostw Wielkiej Brytanii, gdzie zdobył drugie miejsce. Natomiast pięć lata od swego debiutu w lidze angielskiej, zdobył tytuł Indywidulanego Mistrza tego kraju. Sukces ten w przyszłości powtórzył jeszcze trzykrotnie. Ze względu na konflikt z Parkerem, Mauger wkrótce rozwiązał umowę z tym klubem.

Przeniósł się do zespołu Belle Vue Aces, gdzie zdobył trzy ze swoich czterech drużynowych mistrzostw Wielkiej Brytanii. W swojej klubowej karierze występował takżę w zespołach takich jak Exeter Falcons,z którym zdobył mistrzostwo kraju w 1974 roku oraz reprezentował zespół Hull Vikings do roku 1981.

Ivan Mauger wielkie sukcesy odnosił także w swoim rodzimy kraju - Nowej Zelandii, gdzie wywalczył dwukrotnie indywidualne mistrzostwo (1974 i 1981r.). Tyle samo razy zdobył tytuł Indywidualnego Mistrza Australii.  

Najlepszy żużlowiec XX wieku
Jednak do historii sportu żużlowego Nowozelandczyk przeszedł dzięki sukcesom na arenie międzynarodowej. To dzięki tym trofeom, został wybrany „Najlepszym żużlowcem XX wieku”.

Najważniejszą zdobycz w świecie żużla, czyli tytuł Indywidualnego Mistrza Świata, Ivan Mauger zdobył sześciokrotnie (1968, 1969, 1970, 1972, 1977, 1979). Trzy krotnie wywalczył srebrny medal (1971, 1973, 1974) oraz raz stanął na trzecim stopniu podium (1967). Łatwo można zobaczyć, że w latach 1967-1979, czyli przez 12 lat, tylko trzy razy, ten wybitny żużlowiec nie stawał na podium tej imprezy. Świadczy to o jego wielkości. Warto zaznaczyć, że swoje ostatnie mistrzostwo Mauger zdobył na stadionie w Chorzowie. Na tym obiekcie w 1973 roku wywalczył także srebrny medal, gdzie w finale pokonał go, reprezentant Polski, Jerzy Szczakiel.

Ivan Mauger jako członek wspomnianej wcześniej Wspólnoty Narodów, mógł reprezentować barwy reprezentacji Anglii w DMŚ. Skorzystał z tej możliwości osiem razy, z czego siedem razy stawał na pudle (cztery złote medale, dwa srebrne oraz jeden brązowy). W 1979 roku swój ostatni złoty medal w tych zawodach zdobył jako kapitan narodowego teamu.

Aż osiem medali, w tym dwa złote, zawodnik ten zdobył w Mistrzostwach Świata Par, reprezentując tym razem Nową Zelandię.  

Ogromne sukcesy odnosił również w nieklasycznych odmianach speedwaya. Pięciokrotnie był w trójce najlepszych zawodników świata na długim torze. W latach 1971, 1972 i 1976 zdobył w tych turniejach złoty medal oraz dwa razy zdobył drugie miejsce, co klasyfikuje go na 15. miejscu w tabeli najlepszych żużlowców na długim torze w historii.

Koniec kariery. Nie koniec przygody z żużlem
W 1984 roku postanowił po trzydziestu latach startów, w wieku czterdziestu sześciu lat zakończyć karierę sportową. Turnieje pożegnalne organizował w różnych miejscach świata. Również w Polsce w Gnieźnie oraz Lesznie rozegrane zostały takie imprezy.

Tak naprawdę Ivan Mauger nigdy nie porzucił sportu żużlowego. Ze względu na swoje bardzo duże doświadczenie, mocno zaangażował się w prace organizatorskie oraz trenerskie. Był pomysłodawcą i organizatorem wielu zawodów żużlowych w swojej rodzinnej Nowej Zelandii oraz sąsiedniej Australii. Najbardziej znane zawody to te wchodzące w cykl Ivan Mauger Golden Helmet Series.

Wydaje się jednak, że największe zasługi dla żużla po zakończeniu aktywnej przygody z tym sportem, uczynił powołując "Ivan Mauger Academy of Excellents", które swoje oddziały ma w Nowej Zelandii, USA, oraz Wielkiej Brytanii. To w dużej mierze dzięki tej akademii, cztery razy mistrzostwo świata zdobył Hans Nielsen, trzy razy – Ole Olsen, również trzy razy – Jason Crump i jeden raz stanęli na podium dwaj inni wychowankowie szkółki: Billy Hamill oraz Mark Loram. Również Leigh Adams uznawany jest za ucznia Maugera.

Swoim doświadczeniem i licznymi poradami najwybitniejszy żużlowiec świata dzieli się także pisząc liczne książki o tematyce żużlowej.

Jego wkładu w nasz piękny sport nie da się ocenić, gdyż jest tak wielki. Za swoje zasługi uzyskiwał zarówno najważniejsze państwowe odznaczenia brytyjskie, jak i Medal Zasługi dla Motocyklizmu od FIM.

Oglądając sobotnie zmagania najlepszych żużlowców świata na Western Spring Stadium warto pamiętać, że to z tamtego kraju pochodzi Ivan Mauger, człowiek, który tak bardzo ukształtował historię speedwaya. Dlatego fajnie, że drugi raz jeden z cyklów Grad Prix odbywa się tam, gdzie historia żużla jest tak przebogata.





 

Podobał Ci się ten artykuł?
Daj plusa autorowi, by zwiększyć jego szanse na nagrodę!
Aktualna ocena: 0
Damian Wroński (za: inf. własne)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2024 Zuzelend.com