Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Western Springs Stadium
 13.03.2013 17:43
Za 10 dni rozpoczynają się pierwsze zawody z cyklu Grand Prix w nowozelandzkim Auckland. Z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Państwu opis i historię najważniejszej areny żużlowej w Nowej Zelandii ? Western Springs Stadium.
Tomasz Gollob 31 marca 2012r. ustanowił rekord toru w Auckland

Stadion został zbudowany w drugiej dekadzie XX wieku. Przy jego projektowaniu czerpano wzorce ze stadionów europejskich. Powstał on w naturalnej niecce, która tworzy trybuny na wzór amfiteatrów. Tak naprawdę nigdy nie został ukończony, gdyż planowano m.in. zadaszenie trybun (co do dnia dzisiejszego nie udało się zrealizować). Opisywany obiekt znajduje się w największym mieście Nowej Zelandii, dlatego posiada charakter wielofunkcyjny. Na początku rozgrywano tutaj zawody lekkoatletyczne, piłkarskie oraz przeprowadzano także wyścigi kolarskie. W pierwszej połowie XX wieku, stadion ten pełnił rolę najważniejszego obiektu w tym państwie do przeprowadzania zawodów z wyżej wymienionych dyscyplin.

 

Pierwsze zawody żużlowe na stadionie znajdującym się w aucklandzkiej dzielnicy Western Springs, odbyły się 30 listopada 1936 roku. Natomiast pierwszy pełny sezon żużlowy rozegrano w 1938 roku. Niestety ze względu na wojnę, następny przeprowadzono dopiero 6 lat później, w 1944 roku. W tym czasie na Western Springs rozgrywano tylko zawody kolarskie oraz wyścigi samochodowe Midget Cars. Kraj ten ma olbrzymią historię sportu żużlowego. To w końcu z Nowej Zelandii wywodzili się tacy mistrzowie speedwaya jak Barry Brings czy Ivan Mauger.

 

Współcześnie oprócz rozgrywek żużlowych organizowane są tutaj także zawody rugby oraz liczne koncerty muzyczne. Miejscowa ludność zdecydowanie mniej lubi sport żużlowy, czemu dała wyraz organizując się we wspólnoty, które podjęły kroki prawne, celem zlikwidowania tego typu zawodów na Western Springs Stadium. Obecnie turnieje żużlowe można tu organizować tylko od listopada do połowy marca i to nie więcej niż dwanaście takich imprez. Spór między grupami mieszkańców a promotorami żużla nie został jeszcze zakończony.

 

Jak wspomniałem wcześniej na obiekcie tym organizowane są liczne koncerty muzyczne. Do Auckland przybyło wiele światowych gwiazd. Największą publiczność zebrały dwa koncerty zorganizowane w latach 80. Według różnych szacunków na koncert Davida Bowie przyszło w 1983 roku od 74 do 83 tys. osób. Natomiast zorganizowany w 1987 roku koncert ZZ Top oglądało ponad 80 tys. fanów. Tak wiele osób pomieściło się na stadionie, mimo, że stadion przystosowany jest na 50 tys. widzów na koncertach oraz na 30 tys. widzów podczas zawodów sportowych. Ciekawostką jest, że w górnej części nasypu, który tworzy amfiteatr znajduje się ulica domów, z których to ogrodów doskonale widać organizowane wydarzenia na stadionie. Wielu artystów, m.in. Bono z U2 oraz Robbie Williams apelowali do tych mieszkańców, by zaoszczędzone pieniądze z biletów przekazać na cele charytatywne.

 

Organizowane w tym roku zawody inauguracyjne Grand Prix 2013 na żużlu, będą drugimi zawodami o tytuł IMŚ organizowane w całej historii speedwaya w tym państwie. Pierwsze zawody miały zostać rozegrane w 2010 roku na Baypark Speedway, ale ze względów finansowych zaniechano to wydarzenie. 2 lata później doszła do skutku organizacja jednego z cyklów GP na torze, którego rekordzistą jest Tomasz Gollob, właśnie w Auckland. Pierwsze miejsce w tych zawodach zdobył Greg Hancock, drugi był Jarosław Hampel, trzecie miejsce wywalczył Nicki Pedersen.

 

W tym roku zawody Grand Prix Nowej Zelandii otwierają cykl zmagań o tytuł IMŚ. Kibice w Polsce mają nadzieję, że polscy żużlowcy spiszą się w Auckland nie gorzej niż rok temu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Damian Wroński (za: inf. własne)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2024 Zuzelend.com