Wczoraj o 20:30
Bjerre dopiął swego
 08.06.2017 18:18
Dwa lata trwała walka Kennetha Bjerre o miejsce w elitarnym cyklu Speedway Euro Championship. Już raz był bardzo blisko. Podczas SEC Challenge 2015 zajął ósme miejsce, które dało mu status pierwszego rezerwowego cyklu. Do miejsca premiującego awansem zabrakło jednego punktu. Tym razem Duńczyk nie pozostawił złudzeń i w Challenge?u w Gorican zajął drugie miejsce.
Kenneth Bjerre urodził się 24 maja 1984 roku w położonym w zachodniej Jutlandii Esbjergu, gdzie znajduje się największy duński port handlowy na Morzu Północnym. Licencje na starty zdobył w 2000 roku, a już dwa lata później został indywidualnym wicemistrzem Europy juniorów na żużlu. W Daugavpils ustąpił tylko Słoweńcowi, Matejowi Zagarowi. To, czego nie udało się osiągnąć na Łotwie spełniło się rok później. W Pocking, Bjerre pozostawił w pokonanym polu Janusza Kołodzieja oraz Antonio Lindbaecka i został mistrzem Europy do lat 19. Oprócz medali w europejskim czempionacie, Duńczyk zdobył cztery złote krążki indywidualnych mistrzostw Danii juniorów. Od sezonu 2003 jest członkiem seniorskiej reprezentacji swojego kraju, z którą zdobył trzy medale Drużynowego Pucharu Świata: srebrny oraz dwa brązowe.

Do sukcesów w mistrzostwach Europy stara się nawiązać jako senior, jednak - póki co - bezskutecznie.

- Walczyłem o to miejsce od dwóch lat. W końcu się udało ? powiedział po SEC Challenge Kenneth Bjerre.

W 2015 roku, Duńczyk był o krok od awansu do cyklu Speedway Euro Championship. Turniej kwalifikacyjny w Toruniu zaczął bardzo dobrze, po dwóch seriach miał na koncie 5 punktów i zajmował czwarte miejsce. Punktem zwrotnym okazały się być dwa kolejne wyścigi, w których Bjerre zajmował trzecią i czwartą lokatę. W ostatecznym rozrachunku skończyło się na ósmym miejscu, które sprawiło, że medalista mistrzostw Europy do lat 19 został pierwszym rezerwowym cyklu SEC 2015

Rok później, zawodnik z Esbjerga podjął kolejną próbę kwalifikacji do cyklu SEC. Bjerre nie przebrnął przez kwalifikacje.

- Rok temu kwalifikacje ułożyły się dla mnie bardzo źle, to nie był udany rok ? dodał Duńczyk.

Sezon 2017 był kolejną próbą awansu do elitarnego cyklu mistrzostw Europy, jak się okazało, tym razem udaną. Bjerre startował w eliminacjach w Terenzano, gdzie po udanych dla siebie zawodach zajął trzecie miejsce zdobywając 12 punktów w pięciu startach i awansował do chorwackiego Challenge?u. W Gorican zaczął od ?jedynki?, jednak kolejne wyścigi, w których zdobył 10 punktów sprawiły, że Kenneth Bjerre zajął drugie miejsce i pierwszy raz w karierze wystąpi w cyklu Speedway Euro Championship jako pełnoprawny uczestnik tego cyklu.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że się udało i będę mógł walczyć o tytuł mistrza Europy ? zakończył Bjerre.

Pierwsza runda cyklu Speedway Euro Championship odbędzie się 30 czerwca 2017, o godzinie 19:00.

Transmisję z zawodów przeprowadzi stacja Eurosport 1 HD.
Redakcja (za: inf. prasowa)