Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Kandydat na mistrza - Andreas Jonsson
 30.03.2015 18:24
Istny weteran żużlowych torów. Andreas Jonsson to wręcz jedna z ikon cyklu Grand Prix. Śmiało można powiedzieć, że jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zawodników w tej serii, zaraz obok m.in. Grega Hancocka czy Nickiego Pedersena. Jak się prezentuje sylwetka AJ'a przed nowym sezonem, na jakie miejsca stać Szweda?

Droga do Grand Prix

 

Andreas to praktycznie stały uczestnik cyklu Grand Prix, o Mistrzostwo Świata walczy nieprzerwanie od 13 lat! Sezon 2015 będzie jego 14 rokiem startów w tym elitarnym gronie jako stały uczestnik, a swój start w tym roku zapewnił sobie 6. miejscem w poprzednim sezonie. Przewagę punktową nad kolejnymi zawodnikami zapewnił sobie na tyle wysoką, że nawet bardzo słabe wyniki w trzech ostatnich turniejach pozwoliły mu pewnie się utrzymać. Jednakże strata do pierwszej trójki była jeszcze bardziej znacząca. Do Mistrza Świata, Grega Hancocka stracił blisko 40 punktów.

 

Starty w Grand Prix

 

Jak wcześniej wspomniałem Jonssona w GP możemy oglądać już ponad dziesięciu lat, ale swój debiut zaliczył w sezonie 2001. Otrzymał wtedy na GP Szwecji w Sztokholmie Dziką Kartę. Zaprezentował się bardzo przeciętnie, kończąc zawody z siedmioma punktami. Inne dobre wystepy oraz oczywiście zdobycie tytułu Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów rok wcześniej z pewnością przyczyniły się do tego, że przed startem sezonu 2002 dostał stałą Dziką Kartę. "AJ" jednak nie zachwycał. W każdym kolejnym turnieju przewijał się raczej na końcu stawki. W końcowej klasyfikacji cyklu był dopiero czternasty, ale to zwiastowało, że może być tylko lepiej. 

 

"AJ" z roku na rok pnął się w hierarchi najlepszych żużlowców świata. Świetnym wynikim zakończył sezon 2006. Udało mu się wygrać swoje pierwsze zawody, było to Grand Prix Skandynawi w szwedzkiej Målilla. Cały cykl ukończył na znakomitym 4. miejscu. W kolejnych latach Szwed zszedł trochę z tonu, kończąc ostatecznie w okolicach środka stawki. Wygrywał jednak kolejne pojedyncze turnieje i zapisywał się na kolejnych kartach historii. Jego nazwisko już wtedy było jednym z najbardziej kojarzonych z serią SGP. 

 

Przełomem z pewnością był rok 2006, srebrny dla Andreasa. Doświadczenie jakie dotychczas zdobył zaczęło procentować. Zdecydowanie był to jego sezon, choć w pierwszych turniejach się na to nie zapowiadało. Jednak na półmetku nastąpiło przebudzenie, trzy wygrane turnieje, jedno drugie miejsce i "AJ" zaciekle rywalizował z Jarosławem Hampelem o tytuł Wicemistrza Świata. Szwed oczywiście wyszedł z tej konfrotacji zwycięsko, ale na miano championa nie było szans. W tamtym czasie na Grega Hancocka, który zdobył Mistrzośtwo Świata nie było mocnych. 

 

Osiągnięcia

 

Andreas Jonsson może poszczycić się wieloma znakomitymi osiągnięciami, o wspomnianym już Wicemistrzostwu Świata nie wspominając. Jeszcze jako junior zdobył oczywiście tytuł IMŚJ w 2000. W karierze seniorskiej udało mu sie zdobyć dwa razy tytuł Indywidualnego Mistrza Szwecji, w latach 2006 i 2011. Oczywiście wiele sukcesów przypadło na zdobycze drużynowe, w tym najważniejsze dwukrotne zwycięstwo ze szwedzją reprezentacją w Drużynowym Pucharze Świata, oraz dwukrotne 2. miejsce i tak samo 3. miejsce. Z osiągnięć drużynowych to również trzykrotne sięgnięcie po tytuł Drużynowego Mistrza Polski, a także tyle samo w swoim ojczystym kraju.

 

Prognoza ZUZELEND.COM 

 

Z Andreasem Jonssonem zawsze trzeba się liczyć. Jest to zawodnik na tyle doświadczony i posiadający szeroki wachlarz umiejętności, że w każdych zawodach stać go na zwycięstwo. Tak samo będzie i w tym roku. Pamiętajmy, że wracają przelotowe tłumiki, a to może wywrócić klasyfikację do góry nogami. Kto wie, czy po nieco słabszych latach nie trafi się szwedowi tzw. sezon życia i nie zostanie Mistrzem Świata? Jest to bez wątpienia możliwe i trzeba jego sylwetkę brać pod uwagę. Chociaż przeciwników będzie mieć bardzo silnych.

 

Typ ZUZELEND.COM

 

Miejsce na koniec sezonu: 3-7 

Bartłomiej Głazowski (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (0)
Nie ma komentarzy związanych z tym artykułem. Twoja opinia może być pierwsza.
© 2002-2022 Zuzelend.com