Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
LIVE
Belle Vue Aces
vs
Wolverhampton Wolvess
Dzisiaj o 13:00
Dzisiaj o 14:00
Dzisiaj o 15:00
LIVE
Peterborough Phanters
vs
Leicester Lions
Dzisiaj o 20:30
LIVE
Wolverhampton Wolves
vs
Belle Vue Aces
Dzisiaj o 21:00
Polecamy
Mateusz Tonder: Myślę, że może to wpłynąć tylko pozytywnie na moją kondycję
 16.01.2019 23:33
Mateusz Tonder był jednym z tych zawodników, który uczestniczył w pierwszym ze zimowych zgrupowań Falubazu Zielone Góra przed ligowym sezonem.

W piątek wróciłeś z obozu w Białce Tatrzańskiej. Jak podsumujesz tydzień treningów w górach?

To już drugi obóz na Głodówce, ale ten zaliczam do bardzo udanego i dobrze przepracowanego. Było dużo treningów, które wiele mi dały. Chodź było ciężko, to nie było odpuszczania, za rok też na pewno tam pojadę.

 

Z relacji jakie do nas docierały wynikało, że nie był to dla Was łatwy obóz. Co dla Ciebie było najtrudniejsze?

To prawda - nie było łatwo. Były bariery które ciężko było przełamać ale dałem radę. Myślę, że może to wpłynąć tylko pozytywnie na moją kondycję.

 

W samych superlatywach mówił o tobie trener Radosław Walczak, z którym trenujesz indywidualnie. Podobno jesteś w zdecydowanie lepszej formie, niż chociażby rok temu. Też tak się czujesz?

Treningi indywidualne i grupowe to dwie różne rzeczy. Rok temu trenowałem w grupie i choć fajnie było ćwiczyć z kolegami, to zajęcia indywidualne dają mi o wiele więcej. Teraz nie ma mowy nawet o lekkim odpuszczaniu. Cały czas ćwiczę na pełnych obrotach. Już teraz czuję, że moja forma poszła mocno do przodu, a przecież przede mną jeszcze dwa miesiące zajęć.

 

To chyba miłe słuchać od trenerów takie pochwały?

Bardzo miło mi usłyszeć takie słowa od trenera, bardzo mu za to dziękuje. Staram się i dbam o to, żeby być bardzo dobrze przygotowanym. Pochwały od trenera dają mi bardzo duża motywacje.

 

Przygotowania do sezonu powoli wkraczają w decydującą fazę. Na jakim etapie treningów ty jesteś? Co masz w najbliższych treningowych planach?

Trenujemy teraz bardziej pod kątem akrobatyki. Mamy dużo rozciągania i gimnastyki. Treningi siłowe już powoli odchodzą na bok. Na początku lutego z całą drużyną jadę na obóz do Szklarskiej Poręby. Tam nie tylko się zintegrujemy, ale także pojeździmy na nartach.

 

Ostatnio pochwaliłeś się w mediach społecznościowych twoim nowym warsztatem. Wygląda on bardzo profesjonalnie. Po przejściu na kontrakt zawodowy masz zdecydowanie więcej rzeczy na głowie, ale najwyraźniej sobie z tym doskonale radzisz.

Tak, warsztat już skończony i gotowy na sezon. Bardzo dziękuję Panu Łukaszowi Mazurowi za pomoc w przygotowaniu tego warsztatu i Panu Marcinowi z firmy Marwis za wyposażenie w profesjonalne myjki. Dzięki wsparciu sponsorów mogę spokojnie myśleć o sezonie żużlowym. Wracając do warsztatu, to moje motocykle są już prawie złożone. Z niecierpliwością czekam na pierwsze przebłyski wiosny i wyjazd na tor.

Michał Lewandowski (za: zuzel.falubaz.com)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (4)
5 lat temu
Jakie to proste, prawda? Wystarczy się składać później i szybciej też prostować motocykl, a najlepiej… nie składać się w ogóle. Chociaż im zawodnik starszy, tym składa się szybciej. Po prostu priorytety się w życiu zmieniają. Jak, dla przykładu, u Crumpa w końcówce kariery.
A świeża krew? Okres mamy taki, że bawimy się i wskazujemy tych, co według nas wystrzelą wreszcie z formą. I każdy ma swoich faworytów. A to Fricke ozłocony, a to Bogdanowicz czy jeszcze ktoś inny. Ja wierzę, że Lublinowi przysłuży się Michelsen, natomiast Zielonej Górze – Tonder. Pamiętam, co ten młody chłopak wyczyniał rok temu w Grudziądzu, para musiała mu uchodzić uszami, tak bardzo się gotował. Niemniej potrafi on jeździć miękko i ładnie dla oka, mam prawo wierzyć, że nadchodzi jego czas. Właśnie czytałem, że nie zaniedbuje również zajęć akrobatycznych. Też dobrze…
Chociaż jeśli o młodzież chodzi, nie tylko tę żużlową, zauważam, że media społecznościowe niektórym mocno namieszały w głowach. Otóż zaczęli oni twierdzić, że nie muszą już pracować na swój sukces i na to, by ktoś o nich napisał. Bo teraz mogą napisać o sobie sami – na facebooku. I każdego kolejnego dnia dodawać nową porcję zdjęć, by nie dać umrzeć swojej legendzie. Ja ich nazywam bohaterami własnej opowieści. Tych, którzy najpierw zakładają swój fanpage, a dopiero później się zastanawiają, cóż tam mogą wrzucić, czym tę stronkę zapełnić. Osobiście polecałbym odwrócić kolejność, tzn. najpierw na jakiś sukces zapracować, najpierw coś osiągnąć, a później dopiero to opakowywać i sprzedawać. Choć marketingowcy mają pewnie inne zdanie na ten temat.
A my, choć mamy dopiero miesiąc, to swój profil na facebooku również. Miło, że nas czytacie. Znajomy donosi, że nawet na konkurencyjnym portalu pojawiają się często komentarze, iż warto zerknąć na po-bandzie.com.pl, bo tam ciekawie. Tylko że po jakiejś minucie te komentarze… znikają. Znaczy, konkurencja mocno stoi na nogach, ma etat cenzora-kasowacza. Czy my również stworzymy takie miejsce pracy? Nie, nie musimy.
  Lubię
  Nie lubię
5 lat temu
Nie da się ukryć, że żyjemy w czasach wszechobecnej specjalizacji, co na przykładzie żużlowców widać najlepiej. Kiedyś zajmowali się sami sobą i jeździli klubowym autokarem, a dziś pakują nierzadko do własnego busa cały pułk: menedżera, psychologa, fizjoterapeutę, dietetyka (albo chociaż plastikowe pudełko od niego), o mechanikach nie wspominając. Tak, mamy czasy wąskiej specjalizacji. Człowiek wie coraz więcej i więcej o bardzo wąskiej dziedzinie życia, aż w końcu się okazuje, że wie już wszystko o niczym…
Ci, którzy mają przynajmniej trójkę z przodu, tęsknią też jednak za czasami bardziej romantycznymi. Ja mam nawet czwórkę, co głównie odczuwam wtedy, gdy muszę wypełnić jakieś dane osobiste w systemie komputerowym, z datą urodzenia włącznie. No więc klikam w to okienko ze wszystkimi latami i muszę scrollować, scrollować, scrollować, scrollować…, jakby powiedziała młodzież. Czyli, posuwać się na sam dół niemalże, by dopaść i zaznaczyć przypisany mi rocznik. Małżonka ma wtedy niezły ubaw, bo u niej scrollowanie trwa znacznie krócej.
A więc jako człowiek z pewnym już życiowym doświadczeniem uważam się za poszukiwacza w sporcie postaw z jednej strony pięknych i romantycznych właśnie, a z drugiej haniebnych. Te drugie również są zjawiskami wartymi uwagi, zastanowienia, rozłożenia na czynniki pierwsze. Gdy jednak o to piękno sportu chodzi, od razu mam na myśli jedno nazwisko – Ester Ledecka. Rok temu na igrzyskach w Pjongczangu, w tych czasach rzekomo wszechobecnej specjalizacji, rozdała karty w dwóch, de facto, różnych dyscyplinach: nie tylko w snowboardzie, lecz i w narciarstwie alpejskim (supergigant). Można?
Generalnie jednak staramy się dążyć do doskonałości na bardzo wąskich odcinkach działalności. Takie czasy. To, że o mistrzostwie decydują detale, dość obrazowo objaśnił swego czasu Marek Cieślak na łamach „Pół wieku na czarno”: „Laik stwierdzi, że żużel to tylko ściganie się w kółko. A ja mu odpowiem tak: człowieku, ty z tego kółka musisz zrobić jak najdłuższe proste! Bo jeśli ty, na jednym łuku, przejedziesz w ślizgu 50 metrów, a twój przeciwnik 40, to znaczy, że prostym motocyklem, szybciej, przejedzie on 10 metrów więcej. A jeśli tych wiraży jest osiem i na każdym rywal zaoszczędzi 10 metrów, znaczy to, że w sumie pokonał prostym motocyklem 80 metrów więcej niż ty. To z kolei daje na mecie jakieś 20–30 metrów przewagi. Są artyści, którzy potrafią to zrozumieć, a przede wszystkim opanować.”
  Lubię
  Nie lubię
5 lat temu
ale walek z rbnikmeim zeby laguty odpuscic 1 mecz
wstyd i zenada
  Lubię
  Nie lubię
5 lat temu
I kolejka: sobota, 30 marzec 2019 / niedziela, 31 marzec 2019
KŻ Orzeł Łódź - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
CAR GWARANT Start Gniezno - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
Unia Tarnów ŻSSA - Speedway Lokomotiv Daugavpils
KS ROW Rybnik SA - pauzuje

II kolejka: sobota, 6 kwiecień 2019 / niedziela, 7 kwiecień 2019
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Unia Tarnów ŻSSA
KS ROW Rybnik SA - KŻ Orzeł Łódź
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - CAR GWARANT Start Gniezno
Speedway Lokomotiv Daugavpils - pauzuje

III kolejka: sobota, 13 kwiecień 2019 / niedziela, 14 kwiecień 2019
Speedway Lokomotiv Daugavpils - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
CAR GWARANT Start Gniezno - KS ROW Rybnik SA
Unia Tarnów ŻSSA - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
KŻ Orzeł Łódź - pauzuje

IV kolejka: sobota, 27 kwiecień 2019 / niedziela, 28 kwiecień 2019
KS ROW Rybnik SA - Unia Tarnów ŻSSA
KŻ Orzeł Łódź - CAR GWARANT Start Gniezno
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - Speedway Lokomotiv Daugavpils
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - pauzuje

V kolejka: sobota, 4 maj 2019 / niedziela, 5 maj 2019
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
Speedway Lokomotiv Daugavpils - KS ROW Rybnik SA
Unia Tarnów ŻSSA - KŻ Orzeł Łódź
CAR GWARANT Start Gniezno - pauzuje

VI kolejka: sobota, 11 maj 2019 / niedziela, 12 maj 2019
CAR GWARANT Start Gniezno - Unia Tarnów ŻSSA
KS ROW Rybnik SA - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
KŻ Orzeł Łódź - Speedway Lokomotiv Daugavpils
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - pauzuje

VII kolejka: niedziela, 26 maj 2019
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - KŻ Orzeł Łódź
Speedway Lokomotiv Daugavpils - CAR GWARANT Start Gniezno
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - KS ROW Rybnik SA
Unia Tarnów ŻSSA - pauzuje

VIII kolejka: sobota, 1 czerwiec 2019 / niedziela, 2 czerwiec 2019
CAR GWARANT Start Gniezno - Speedway Lokomotiv Daugavpils
KŻ Orzeł Łódź - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
KS ROW Rybnik SA - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
Unia Tarnów ŻSSA - pauzuje

IX kolejka: niedziela, 9 czerwiec 2019
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - KS ROW Rybnik SA
Speedway Lokomotiv Daugavpils - KŻ Orzeł Łódź
Unia Tarnów ŻSSA - CAR GWARANT Start Gniezno
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - pauzuje

X kolejka: sobota, 15 czerwiec 2019 / niedziela, 16 czerwiec 2019
KŻ Orzeł Łódź - Unia Tarnów ŻSSA
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
KS ROW Rybnik SA - Speedway Lokomotiv Daugavpils
CAR GWARANT Start Gniezno - pauzuje

XI kolejka: sobota, 22 czerwiec 2019 / niedziela, 23 czerwiec 2019
Unia Tarnów ŻSSA - KS ROW Rybnik SA
CAR GWARANT Start Gniezno - KŻ Orzeł Łódź
Speedway Lokomotiv Daugavpils - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - pauzuje

XII kolejka: sobota, 6 lipiec 2019 / niedziela, 7 lipiec 2019
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - Unia Tarnów ŻSSA
KS ROW Rybnik SA - CAR GWARANT Start Gniezno
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - Speedway Lokomotiv Daugavpils
KŻ Orzeł Łódź - pauzuje

XIII kolejka: sobota, 27 lipiec 2019 / niedziela, 28 lipiec 2019
CAR GWARANT Start Gniezno - Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp.
KŻ Orzeł Łódź - KS ROW Rybnik SA
Unia Tarnów ŻSSA - Zdunek Wybrzeże Gdańsk
Speedway Lokomotiv Daugavpils – pauzuje

XIV kolejka: sobota, 3 sierpień 2019 / niedziela, 4 sierpień 2019
Arged Malesa TŻ Ostrovia Ostrów Wlkp. - KŻ Orzeł Łódź
Zdunek Wybrzeże Gdańsk - CAR GWARANT Start Gniezno
Speedway Lokomotiv Daugavpils - Unia Tarnów ŻSSA
KS ROW Rybnik SA - pauzuje

Część finałowa:

I runda finałowa: sobota, 17 sierpień 2019 / niedziela, 18 sierpień 2019
(a) 4 w tabeli po części zasadniczej - 1 w tabeli po części zasadniczej
(b) 3 w tabeli po części zasadniczej - 2 w tabeli po części zasadniczej

II runda finałowa: sobota, 24 sierpień 2019 / niedziela, 25 sierpień 2019
(a) 1 w tabeli po części zasadniczej - 4 w tabeli po części zasadniczej
(b) 2 w tabeli po części zasadniczej - 3 w tabeli po części zasadniczej
  Lubię
  Nie lubię
© 2002-2023 Zuzelend.com