Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Podsumowanie zawodów i wydarzeń szkoleniowych w sezonie 2022
 21.11.2022 20:21
PPPK 85-125cc, DPE 250cc, PE 125cc, PE 250cc i SE Camp to najważniejsze turnieje i wydarzenia szkoleniowe w sezonie 2022. Młodzi adepci żużla ścigali się zarówno w zawodach drużynowych, parowych jak i turniejach indywidualnych w czterech kategoriach – 85cc, 125cc, 250cc i 500cc.

Najmłodsi zawodnicy udział wzięli w Pucharze Polski Par Klubowych w klasie 85-125cc. Finał rozgrywany był w Rędzinach. Zawody wygrali miniżużlowcy JUST FUN GUKS Speedway Wawrów. Drugie miejsce zajęli zawodnicy BTŻ POLONIA Bydgoszcz, natomiast na najniższym stopniu podium stanęli reprezentanci UKS SPEEDWAY Rędziny. Nieco starszym zawodnikom przyszło rywalizować w Drużynowym Pucharze Ekstraligi 250cc, który zwycięsko zakończył się dla zielona-energia.com WŁÓKNIARZA Częstochowa, na drugim miejscu uplasowali się zawodnicy UNII Leszno, a na najniższym stopniu podium stanęli adepci drużyny gorzowskiej. Tegoroczna edycja DPE 250cc liczyła 8 rund, w których udział wzięło 21 zawodników odjeżdżając w sumie 161 biegów.

 

W sezonie 2022 po raz pierwszy zorganizowano rozgrywki U24 Ekstraligi, do której drużynę złożoną z zawodników do lat 24 musiał zgłosić każdy klub PGE Ekstraligi W pierwszym sezonie U24 Ekstraligi najlepsi okazali się żużlowcy ARGED MALESA Ostrów Wlkp., którzy w finale pokonali AGROMIX POLCOPPER UNIĘ Leszno.

 

Poza rozgrywkami drużynowymi młodzi adepci rywalizowali również w turniejach Indywidualnych. W 8 rundach Pucharu Ekstraligi 125cc 2022 wystartowało 35 uczestników, którzy odjechali łącznie 156 biegów. W całym cyklu triumfował Filip Bęczkowski przed Kewinem Nyczem i Jakubem Plutowskim. Nieco starsi żużlowcy rywalizowali w Pucharze Ekstraligi 250cc, który również złożony był z 8 turniejów. Udział w tych rozgrywkach wzięło 22 zawodników, którzy odjechali łącznie 160 biegów. Najlepszy w całym cyklu okazał się Szymon Ludwiczak, który wyprzedził Kevina Małkiewicza i Marcela Juskowiaka.

 

W 2022 roku po raz pierwszy PGE Ekstraliga razem z PZM i FIM zorganizowała Speedway Ekstraliga Camp, który odbył się w dniach 18-22 lipca na Motoarenie w Toruniu. Do Torunia przyjechało 72 zawodników z 17 krajów na 4 kontynentach. Uczestnicy podczas 2 dniowych zawodów (kwalifikacje oraz turnieje finałowe) przejechali łącznie 114 km. Najmłodsi adepci rywalizowali na minitorze w kategorii 125cc. W zawodach triumfował Maksymilian Pawełczak, drugie miejsce zajął Paweł Wyczyszczok, a trzeci był Niek Meijerink z Holandii. W kategorii 250cc najlepszy był Duńczyk, Mikkel Andersen, którzy wyprzedził Szymona Ludwiczaka i Vojtěcha Šachla z Czech. Najstarsi zawodnicy rywalizowali w klasie 500cc. Turniej wygrał reprezentujący na co dzień miejscowy FOR NATURE SOLUTIONS APATOR Toruń, Mateusz Affelt, drugi był Antoni Mencel, a na najniższym stopniu podium stanął Słoweniec, Anze Grmek.

 

Beata Burdzy (za: speedwayekstraliga.pl)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (101)
rok temu
W odpowiedzi na komentarz:
przepsc. luz argentyny i spokj jest tak przygnatajcy jak roznica meidzy zmarzlikiem a ogrodnikeim
Saudowie wybiegami są, ale dzicy w tym wszystkim. Argentyna na spokojnie gra. W drugiej połowie na chwilę docisną i wpadnie im coś.
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Prawda
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Arged Malesa Ostrów zakontraktowała dwóch nowych zawodników: Tobiasza Musielaka i Szweda Victora Palovaarę. Ze starego składu zostali: Grzegorz Walasek, Matias Nielsen i Oliver Berntzon. Do tego dochodzą juniorzy, którzy wygrali Ekstraligę U-24.

– Jak dla mnie, to jednak za mało, by widzieć w Arged Malesie głównego faworyta do wygrania ligi. Falubaz, Polonia mają mocniejsze składy. Orzeł i ROW konkurencyjne – uważa ekspert Canal+ Wojciech Dankiewicz.
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Żeby jednak nie było tak źle, to nasz ekspert znalazł trzy plusy.

– Pierwszym jest formacja krajowa: Bober, Koza, Rolnicki. Ona, w odróżnieniu od konglomeratu obcokrajowców, wygląda bardzo pozytywnie – uważa Frątczak.

– Ciekawym zawodnikiem jest William Drejer i dobrze, że Unii udało się go zatrzymać, podpisując z nim nowy kontrakt. Z tej całej armii zagranicznych zawodników, to jest ten najciekawszy – ocenia menedżer.

– Wiemy, że Unię chce opuścić Piotr Świercz. Zatrzymanie go byłoby sukcesem, ale ja powiem, że Unia, wypożyczając tego zawodnika, też zrobiłaby dobry ruch. Dla Świercza to ostatni dzwonek, żeby spróbować czegoś więcej, rozwijać się. Gdyby chciał go ktoś z pierwszej ligi, to Unia powinna się zgodzić na odejście. Za rok, dwa, może trzy Świercz może wrócić mocniejszy – kwituje Frątczak.
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Jeden wielki minus i trzy plusy

– Kadra jest szeroka, ale nie ma co pudrować – mówi Jacek Frątczak. – Kiedyś modne były takie skóry z łatkami, które się doszywało. I Unia jest dla mnie taką drużyną pozszywaną z łatek. Wydaje mi się, że ten skład powstał w myśl powiedzenia, że jak się nie ma, co się lubi, to się lubi, co się ma. Kibice Unii mają świeżo w pamięci medale i tytuły, a teraz muszą się godzić, z tym że Unia jest na peryferiach żużla. Kiedy rok temu przyszedł trener Marek Cieślak, to sądziłem, że Unia, krok po kroku, będzie szła w górę. Klub stał się jednak przechowalnią dla zawodników.
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Jakie bedą pierwsze słowa po meczu Meksyk - Polska w polskich domach?
#MEXPOL

WOW
24,6%
Nic sie nie stało :)
10,1%
Kurwa mać
40,6%
Wygrać teraz z Arabią.
24,6%
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
W odpowiedzi na komentarz:
mozliwe ze torun w u24 pojedzie tak

1.Lampart
2.Portner
3.Krzykowski
4.Pedersen
5.Henriksson
6.Lewandowski
7.Affelt
pasowalby bednar ale jegochyba sparta lyknela
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
mozliwe ze torun w u24 pojedzie tak

1.Lampart
2.Portner
3.Krzykowski
4.Pedersen
5.Henriksson
6.Lewandowski
7.Affelt
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Wszyscy wiedzą o jaką grę, o jak duże pieniądze, toczy się stawka (każdy klub PGE Ekstraligi z tytułu sprzedaży praw telewizyjnych otrzymuje co sezon 6,5 mln złotych — przyp. red.). Cała reszta nie będzie stać i patrzeć co zrobią Wilki. Krośnianie zakontraktowali niby zawodników z dużymi nazwiskami, ale po nienajlepszych sezonach (Doyle wykręcił średnią 1,952 pkt/bieg, a Kasprzak 1,662 — przyp. red.). Na dodatek nowi zawodnicy będą musieli poświęcić dużo pracy, aby zaadoptować się do krośnieńskiego toru. Wystarczy słabsza pogoda wiosną i czasu na to przed startem sezonu może być niewiele. Tymczasem dla Wilków każdy mecz na własnym torze będzie dla utrzymania kluczowy — zakończył ekspert.
  Lubię
  Nie lubię
rok temu
Z drużyny, która w tym sezonie wywalczyła awans, na ekstraligowe rozgrywki pozostali tylko: Andrzej Lebiediew, Vaclav Milik oraz junior Krzysztof Sadurski.

— Osobiście nie byłbym takim optymistą. Te wszystkie transfery mogą nie wystarczyć i obawiam się, że Wilki czeka heroiczna walka o utrzymanie. Sukcesem będzie siódme miejsce w lidze, a szóste miejsce i awans do play-off, to będzie niewiarygodne osiągnięcie — ocenił Jacek Frątczak
  Lubię
  Nie lubię
© 2002-2023 Zuzelend.com