Sheffield Tigers
Oxford Spires
Przeżyjmy to jeszcze raz
 26.04.2012 14:26
W tym roku FIM FOGO European Speedway Grand Prix po raz ostatni będzie gościć na stadionie Unii Leszno. Poniżej przypominamy jak zakończyły się poprzednie leszczyńskie europejskie rundy Grand Prix.

Unia Leszno po raz pierwszy zaprosiła najlepszych żużlowców świata na swój stadion dokładnie 10.05.2008 roku. Ówczesne zmagania o tytuł Indywidualnego Mistrza Świata z pewnością były wielkim wydarzeniem dla liczącego niewiele ponad  60 tysięcy mieszkańców miasta.  Ku uciesze miejscowej publiczności w zawodach triumfował Australiczyk Leigh Adams, wieloletni reprezentant zespołu „Byków”. Drugie miejsce zajął Greg Hancock natomiast na najniższym stopniu podium uplasował się „młody gniewny” Nicki Pedersen.  Czwartą lokatę nieoczekiwanie zajął jadący w tym turnieju z dziką kartą Jarosław Hampel.  Pozostali Polacy pozostawili po sobie wielki niedosyt: Tomasz Gollob zgromadził na swoim koncie 12 punktów, co w rezultacie nie dało mu awansu do finału.  Norweg z polskim paszportem – Rune Holta wywalczył zaledwie 4 punkty co dało mu dwunastą pozycję natomiast Krzysztof Kasprzak zapisał na swoim koncie jedynie 3 „oczka” i w rezultacie 14 miejsce w klasyfikacji końcowej tej rundy Speedway Grand Prix.

W roku następnym leszczyńska Unia również zdecydowała się na  organizację tego jakże prestiżowego turnieju.  Tym razem Grand Prix Europy odbyło się 9.05.2009 roku i była drugą eliminacją cyklu. Podobnie jak w roku poprzednim z dziką kartą wystąpił Jarosław Hampel. Przebieg tego turnieju  nie był dla niego już tak szczęśliwy jak ubiegłoroczny i z dorobkiem 9 punktów zajął 5 miejsce.  Dużo lepiej spisał się Tomasz Gollob, który w finale musiał uznać wyższość  jedynie Jasona Crumpa.  Na podium znalazło się także miejsce dla Szweda – Andreasa Jonssona, który zdobył 18 punktów.  Był to również debiutancki cykl Speedway Grand Prix dla Emila Sajfutdinowa, który podczas europejskiego Grand Prix z 9 punktami zajął 6. lokatę.  Również 9 oczek znalazło się na koncie Sebastiana Ułamka, który zaledwie o punkt wyprzedził Rune Holtę.  Ostatnim z Polaków, który znalazł się na liście startowej był Grzegorz Walasek – ówczesny zawodnik ZKŻ Zielona Góra. Zdobył on 5 punktów co dało mu 14 pozycję.

Speedway Grand Prix na stałe wpisało się w kalendarz imprez żużlowych odbywających się na stadionie przy ul. Strzeleckiej 7.  W 2010 roku Leszno miało zaszczyt inaugurować walkę o tytuł mistrza świata. Dokładnie 24.04 odbyło się FIM Otomoto.pl  European Speedway Grand Prix, w którym to z dziką kartą wystąpiła żużlowa nadzieja Polski – Janusz Kołodziej. Zawodnik  spisał się na miarę oczekiwań kibiców – dotarł do finału, w którym to jednak przeszarżował i został wykluczony za spowodowanie upadku Emila Sajfutdinowa.  Pierwszy na kresce Wielkiego Finału był Jason Crump, który pokonał Jarosława Hampela i wspomnianego Sajfutdinowa.  U progu sezonu nie poradził sobie zupełnie Tomasz Gollob. Bydgoszczanin zdobył zaledwie 6 punktów co nie dało mu awansu do półfinału i zajął ostatecznie 12 pozycję.

W roku ubiegłym europejskie Grand Prix ponownie gościło w Lesznie.  Tym razem ogromne powody do radości mieli kibice biało – czerwonych. Otóż do półfinałów awansowało 3 Polaków: Gollob, Hampel oraz Holta. Do finału wjechał zawodnik Unii Leszno oraz Stali Gorzów.  W finale dnia obok nich pod taśmą stanęli ponadto Emil Sajfutdinow oraz Nicki Pedersen. Pierwsze miejsce zajął Duńczyk, druga lokata należała do Golloba a trzeci linię mety minął Rosjanin broniący barw Polonii Bydgoszcz. Dzięki dobrej dyspozycji Gollob objął prowadzenie w klasyfikacji przejściowej i dał swoim kibicom nadzieję na obronę mistrzowskiego tytułu.

Jak będzie w tym roku? Czy po raz trzeci zwycięży Jason Crump? A może Jarosław Hampel pokaże, że to on zasługuje na miano króla leszczyńskiego owalu? Na te i więcej pytań uzyskamy odpowiedzi już w najbliższą sobotę.

Daria Guzińska (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?