Speedway Best Pairs: Szwecja
 23.03.2014 13:17
28 marca w Toruniu zostanie zainaugurowany pierwszy z trzech turniejów o Nieoficjalne Mistrzostwo Świata Par. Dzień po dniu będziemy przedstawiali Państwu sylwetki zespołów, które tego dnia zaprezentują się kibicom. Dziś czas na reprezentację Szwecji.

W rywalizacji Mistrzostw Świata Par Szwedzi są bardzo utytułowanym zespołem. W historii tych rozgrywek zdobyli dwanaście medali i zajmują trzecie miejsce w klasyfikacji wszech czasów. Ostatni sukces dwójki reprezentacji Szwecji miał miejsce w 1993 roku, kiedy triumfowali Tony Rickardsson oraz Per Jonsson. W ubiegłorocznym turnieju w Toruniu zajęli przedostatnie szóste miejsce.

W jakim składzie wystąpią?

Andreas Jonsson

Podczas ubiegłorocznych zmagań w Toruniu zdobył zaledwie sześć punktów. Od wielu lat stały uczestnik cyklu Grand Prix. W zmaganiach o indywidualne mistrzostwo świata największym osiągnięciem był srebrny medal wywalczony w 2011 roku. Jonsson dwukrotnie był mistrzem swojego kraju. W swoim dorobku ma także tytuł Indywidualnego Mistrza Świata Juniorów z 2000 roku. Szwedzki żużlowiec jest jednym z lepszych zagranicznych zawodników w polskiej lidze w ostatnich latach. W kraju znad Wisły reprezentował dotychczas kluby z Gorzowa, Torunia, Częstochowy oraz Bydgoszczy. Obecnie broni barw zielonogórskiego Falubazu. To głównie na nim powinien opierać się ewentualny sukces reprezentacji Trzech Koron.

Antonio Lindbaeck

Podobnie jak Andreas Jonsson, w ubiegłym roku w Toruniu wywalczył sześć „oczek”. 29-letni Szwed urodzony w Brazylii w Rio de Janeiro. Dwukrotnie triumfował w zawodach cyklu Grand Prix. Dziesięć razy stawał na podium tych zawodów. Miniony sezon dla czarnoskórego Szweda w turniejach o indywidualne mistrzostwo świata nie był jednak zbyt udany. Zajął on bowiem piętnaste miejsce, zdobywając zaledwie 51 punktów. W 2002 roku wywalczył drugie miejsce w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów. Dwa lata później zdobył Indywidualne Mistrzostwo Świata Europy Juniorów. Trzykrotnie stawał na podium podczas zawodów o mistrzostwo Szwecji, nigdy jednak nie wygrywając tych zawodów. Podczas rywalizacji par będzie walczył u boku Andreasa Jonssona.

Peter Ljung

W szwedzkiej drużynie wystąpi jako rezerwowy, pomimo że w ubiegłym roku zdobył najwięcej, bo osiem punktów podczas rywalizacji w Toruniu. Najmniej utytułowany z trójki wymienionych szwedzkich zawodników. W 2012 roku stały uczestnik cyklu Grand Prix, jednak bez większych osiągnięć. W polskiej lidze w sezonie 2014 reprezentował będzie rzeszowską Stal. W ubiegłym roku jeździł natomiast w barwach Sparty Wrocław.

Na co stać Szwedów?

Szanse Szwedów zdecydowanie wzrosłyby, gdyby w kadrze znajdował się Fredrik Lindgren. Szwed postanowił jednak nie brać udziału w rywalizacji par. Trudno jednoznacznie powiedzieć na co stać reprezentację Trzech Koron. Biorąc pod uwagę ubiegłoroczne zawody w Toruniu, plasujemy Szwedów gdzieś w okolicach piątego miejsca.

A już jutro zapraszamy na przedstawienie kolejnej reprezentacji; tym razem ekipy Rosji.

Amadeusz Bielatowicz (za: własne)