Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Wczoraj o 20:30
LIVE
Lejonen Gislaved
vs
Masarna Avesta
Dzisiaj o 19:00
LIVE
Vastervik Speedway
vs
Kumla Indianerna Speedway
Dzisiaj o 19:00
Polecamy
Łokieć w łokieć (9): Dajmy szansę Łotyszom!
 06.10.2015 22:37
Lokomotiv Daugavpils wygrał w tym sezonie rozgrywki Nice Polskiej Ligi Żużlowej i zapewnił sobie awans do PGE Ekstraligi. Jednak z powodów regulaminowych prawdopodobnie w przyszłym sezonie Łotyszy zabraknie w najsilniejszej lidze świata. Ja jednak dałbym Łotyszom szansę na pokazanie się wśród najlepszych Polskich drużyn, gdyż awans wywalczyli oni w sportowej rywalizacji.
Drużyna z Łotwy była w tym sezonie zdecydowanie najlepszą ekipą w Nice PLŻ. Lokomotiv Daugavpils wygrał rundę zasadniczą, w półfinale pokonał Polonię Bydgoszcz, a w finale MDM Komputery ŻKS Ostrovię Ostrów i tym samym wywalczył sobie miejsce w PGE Ekstralidze w sezonie 2016. Jednak z powodów regulaminowych prawdopodobnie nie zostanie dopuszczony do rozgrywek. Uważam to za ogromną niesprawiedliwość.
 
Ale najpierw cofnijmy się w czasie... Drużyna z Łotwy została dopuszczona do polskiej ligi w 2005 roku jako Speedway Daugavpils. Po trzech latach startów w najniższej klasie rozgrywkowej jako pierwsza drużyna w historii awansowała do pierwszej ligi. Tam w 2008 roku wystartowali już jako Lokomotiv i zajęli 5. miejsce. Łotysze byli blisko awansu do Ekstraligi już w 2009 roku, kiedy to w rozgrywkach pierwszej ligi zajęli 2. miejsce. Wówczas zrezygnowali oni z możliwości jazdy w barażu (ich rywalem miał być Atlas Wrocław). Od tego czasu zawodnicy z Daugavpils regularnie zajmowali miejsca w środku stawki zaplecza Ekstraligi. Najgorszym sezonem dla Lokomotivu był 2014 rok, kiedy to w rozgrywkach Nice Polskiej Ligi Żużlowej zajęli 6. miejsce.
 
Przed startem sezonu 2015 działacze z Łotwy zbudowali bardzo ciekawy zespół, którego liderami mieli być (i byli) Antonio Lindbaeck, Joonas Kylmaekorpi i Fredrik Lindgren. Pomysł Władymira Rybikovsa był strzałem w dziesiątkę, gdyż, tak jak wspomnieliśmy wyżej, Lokomotiv wygrał ligę. Tutaj jednak ogromną radość Łotyszy przerwali polscy działacze, którzy nie chcą dopuścić do PGE Ekstraligi Lokomotivu.
 
Klub z Dyneburga nie spełnia wymogów licencyjnych PGE Ekstraligi. Nie dość, że działacze z Łotwy musieliby zatrudnić łącznie minimum sześciu polskich zawodników (2 seniorów i 4 juniorów) to na dodatek musieliby założyć spółkę na terenie Polski, czyli przenieść tu siedzibę klubu. Wszyscy wiemy, że są to warunki, których Lokomotiv na pewno nie będzie w stanie spełnić.
 
Tak można powiedzieć "Chcecie startować w naszej lidze? To najpierw się podporządkujcie" (sam do niedawna byłem takiego zdania). Jednak ktoś w 2005 roku podjął decyzję o dopuszczeniu do Polskiej ligi drużyny z Łotwy na takich a nie innych zasadach. Lokomotiv zresztą nie był jedyną drużyną zza granicy startującą w Polskich rozgrywkach ligowych. Takimi drużynami były chociażby Speedway Miskolc (który przez jeden sezon rywalizował w pierwszej lidze, ale dostawał "bęcki" i spadł z niej z hukiem) czy Olimpia Praga. Skoro wtedy podjęto decyzję odnośnie startu w naszej rodzimej lidze drużyny z Łotwy na takich, a nie innych zasadach to teraz powinniśmy pozwolić im na rywalizację na takich zasadach w PGE Ekstralidze.
 
Nie rozwalajmy tak porządnego ośrodka na mapie żużlowej jakim jest Daugavpils, bo zmuszenie ich do przeniesienia klubu do Polski jest po prostu zabraniem żużla Łotwie. Nigdy nie było słychać o jakichkolwiek problemach finansowych w Łotewskim klubie. Na dodatek Lokomotiv wykształcił wielu dobrych zawodników, jak Maksim Bogdanow, Kjastas Puodżuks czy Andrzej Lebiediew. Dodać trzeba, że starty w Polsce właśnie na Łotwie (śmieszne zdanie) zaczynali Grigorij i Artiom Łaguta.
 
Moim zdaniem powinniśmy zrobić tak. Dopuścić Lokomotiv do startów w PGE Ekstralidze, pozwalając im startować oczywiście na swoim domowym torze w Daugavpils i nie zmuszać ich do zakładania spółki na terenie Polski. Jeśli chodzi o Polaków w składzie to nie zdjąć ten limit dla Lokomotivu, a jedynie go zmniejszyć do jednego Polaka na pozycji seniorskiej i jednego na pozycji juniorskiej lub chociaż aby w każdym meczu musiał wystartować junior z Polski, który mógłby być wypożyczony z innego klubu. Nie chcę aby drugi rok z rzędu o tym kto wystartuje w najwyższej klasie rozgrywkowej w Polsce decydował konkurs bądź składanie propozycji kolejnym drużynom Nice PLŻ. Lokomotiv wywalczył sobie awans w sportowej rywalizacji i powinien zostać dopuszczony do rozgrywek.

Na koniec dodam, że chodzą słuchy, iż prezesi innych ekstraligowych drużyn naciskają, aby nie dopuścić Lokomotivu do PGE Ekstraligi, gdyż Polskie zespoły czekać będą dalekie wyjazdy. Ten argument kompletnie do mnie nie trafia... Jakoś kluby z Nice PLŻ nie mają z tym problemów. Ponadto nie wierzę, że taki problem może istnieć, gdyż większość zawodników w trakcie sezonu pokonuje tysiące kilometrów i w tygodniu odwiedza kilka krajów, w których akurat ma zawody.
 
A jakie jest Wasze zdanie? Lokomotiv powinien wystartować w PGE Ekstralidze? Zachęcam do dyskusji w komentarzach.
Podobał Ci się ten artykuł?
Daj plusa autorowi, by zwiększyć jego szanse na nagrodę!
Aktualna ocena: 1
Wojciech Sosna (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Najlepsze opinie
5 lat temu
No to zaczynamy - TAK dla Lokomotywu, NIE dla układów prezesików. A co do artykułu- w polskich ligach statowała też drużyna z Ukrainy - Speedway Równe, Kaskad Równe w różnych latach. Nikt wtedy nie przejomował się, że najbiedniejsze kluby z 2 ligi musiały kolejki spędzać na granicy, jeżdżąc do kraju poza Unią. A tak trudno dopuścić Lokomotyw? Ręcę opadają.
Lubię
Nie lubię
+16 / -1
5 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
ja tylko ,trzymam sie regulaminu EE/to spolka/.I Lotysze o tym wiedzieli 3 lata wczesniej.I nic nie zrobili wczesniej.My kiedy uznalismy ze stac nas finansowo na EE,zaczelismy zakladac spolke sezon wczesniej,A Oni ,,,wymusimy,,.A startuja dzieki uprzejmosci polskiej Centrali.Chyba ruskie ,,ego,,Im sie odezwalo.A tu zonk.I bardzo dobrze/Niech jada.Ale na polskich warunkach/klubow EE/.A jak sie nie podoba to aut do ligi rosyjskiej.Panstwo Lotwa,sfinansuje jedyny Klub zuzlowy istniejacy dzieki polskiej Centrali zuzlowej.GKM/Torun.Jestem przeciw.Tak dla Lotwy ale na naszych polskich /EE/ warunkach.To polska liga,lepsza czy gorsza,ale polska.GKM/Torun.
jestes bardzo stronniczy! a czy Wy spelniliscie warunki awansu do Elipy?! wygraliscie 1. lige (lub ewentualny baraz)?! NIE! wiec dlaczego wystepowaliscie w Elipie?! (pozwol, ze odpowiem...) wystepowaliscie w Elipie, poniewaz "ktos" naciagnal przepisy w taki sposob, abyscie spelnili warunki "awansu". czyli jednym tak, a drugim nie?! jako kibic GKMu doznales takiej "uprzejmosci", a innym mowisz "NIE"?! ehh, szkoda gadac... :(
Lubię
Nie lubię
+13 / -2
Komentarze (60)
5 lat temu
Konto usunięte
W odpowiedzi na komentarz:
A jeśli Łotysze wygrają Ekstraligę ?
Złote medale Mistrza Polski wręczymy... vice mistrzom ?
Bo chyba nie drużynie spoza naszego kraju ?
Żaden zagraniczny klub nie startował jeszcze nigdy w naszej najwyższej klasie rozgrywkowej...
Starty w niższych ligach to zupełnie inna bajka...
Nie jestem adwokatem zawodników .
Ale znam sytuację jednego który nie miał na remont silników czy wynajęcie garażu na warsztat.
Nie wszyscy w swojej karierze zarabiają kilkaset tyś. czy miliony w przekroju kilku lat .
Ktoś taki może sobie to odpuścić ale nie każdy.
  Lubię
  Nie lubię
+1
5 lat temu
Konto usunięte
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
GKM out, LOKO in nie ma innej opcji... jeśli GKM zajmie miejsce LOKO to będzie zerem sportowym
bart nie rób się proszę adwokatem zawodników. to są ich portfele i zapewniam Cię że oni mają gdzieś Twój portfel i to czy ktoś Ci płaci czy nie... śmieszna jest ta ogólna troska czy oby zawodnikom zgadza się każda złotówka hahaha... można zapukać do ich posiadłości i spytać czy nie biedują i mają co jeść. ja piszę o sporcie, a aspektach sportowych, o ambicjach sportowych... tu chodzi o to że Lokomotiv wygrał ligę i awansował a teraz w tym całym bajzlu robią im blokady z dupy. jeśli mają problemy formalne z rozgrywkami albo z obsadzeniem ekstraligi, niech zmienią ekstraligę a nie tworzą luki regulaminowe do wciągania za uszy. dla mnie zerem nie są ci którym brakło kasy ale ci którzy za kasę kupują awans sportowy/wpływają na decyzje sędziów/zmieniają regulaminy pod własne korzyści. zbyta wielu kibiców płacenia zawodnikom a zbyt mało kibiców uczciwej walki na torze.
  Lubię
  Nie lubię
5 lat temu
A jeśli Łotysze wygrają Ekstraligę ?
Złote medale Mistrza Polski wręczymy... vice mistrzom ?
Bo chyba nie drużynie spoza naszego kraju ?
Żaden zagraniczny klub nie startował jeszcze nigdy w naszej najwyższej klasie rozgrywkowej...
Starty w niższych ligach to zupełnie inna bajka...
  Lubię
  Nie lubię
+2
5 lat temu
Konto usunięte
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
Ja nie wiem co wy macie do GKM-u że jest wypłacalny?
Czemu u nas nikt nie płakał jak nas wydymano "regulaminowo" w barażu 2013 do którego przystąpiliśmy mimo strat finansowych?
Czemu jedne kluby musiały zrobić oświetlenie (inwestycje za 1,5 bańki) a inni mogli zapalić znicze na stadionie?
Grudziądz od lat jeździ w PLŻ i wybaczcie ale trochę lepiej znamy realia startów Daugavpilis w naszej lidze.
Zapytam wszystkich jeszcze raz:
Czemu kluby z Rybnika ,Ostrowa oraz Dyneburga nie zrobiły NIC w kwestii prawno formalnych ?
Takie sprawy załatwia się w przerwie pomiędzy sezonami .Kto kogo teraz dyma ?
I na koniec śmiać się będę jak Grudziądz powie dymajcie się sami w Ekstralidze.
P.S. Czekam na głosowanie które kluby Ekstraligi nie chcą Lokomotywy u siebie?
Psy ujadają karawana jedzie dalej .
Stolik i tak będzie .
  Lubię
  Nie lubię
+2
5 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
Ja nie wiem co wy macie do GKM-u że jest wypłacalny?
Czemu u nas nikt nie płakał jak nas wydymano "regulaminowo" w barażu 2013 do którego przystąpiliśmy mimo strat finansowych?
Czemu jedne kluby musiały zrobić oświetlenie (inwestycje za 1,5 bańki) a inni mogli zapalić znicze na stadionie?
Grudziądz od lat jeździ w PLŻ i wybaczcie ale trochę lepiej znamy realia startów Daugavpilis w naszej lidze.
Zapytam wszystkich jeszcze raz:
Czemu kluby z Rybnika ,Ostrowa oraz Dyneburga nie zrobiły NIC w kwestii prawno formalnych ?
Takie sprawy załatwia się w przerwie pomiędzy sezonami .Kto kogo teraz dyma ?
I na koniec śmiać się będę jak Grudziądz powie dymajcie się sami w Ekstralidze.
P.S. Czekam na głosowanie które kluby Ekstraligi nie chcą Lokomotywy u siebie?
Jazgot jak slysze i dostaje informacje jak najbardziej przedwczesny i nieuzasadniony,ale co tam po GKM mozna sobie za darmo pojezdzic.
  Lubię
  Nie lubię
+2
5 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
GKM out, LOKO in nie ma innej opcji... jeśli GKM zajmie miejsce LOKO to będzie zerem sportowym
Na razie to wyglada na to,ze Wy wszyscy komentujacy i redaktorzy zrobiliscie wiekszy szum wokol startow GKM w ekstralidze niz to warto. moze czasami warto potrzymac jezyk za zebami.
  Lubię
  Nie lubię
+2
5 lat temu
Konto usunięte
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
GKM out, LOKO in nie ma innej opcji... jeśli GKM zajmie miejsce LOKO to będzie zerem sportowym
Dla mnie zerem są kluby które nie płacą swoim zawodnikom oraz kontrahentom .
Żużel ten prawdziwy skończył się.....
  Lubię
  Nie lubię
+3
5 lat temu
Konto usunięte
Co to za burdel? Łotysze wywalczyli awans na torze w sportowej rywalizacji.I to oni powinni jechać w E-lidze.Jeżeli stanie się inaczej to będzie to zwykłe skurwysyńxxxo i wałek jak chxx.
  Lubię
  Nie lubię
+2
5 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
Ja nie wiem co wy macie do GKM-u że jest wypłacalny?
Czemu u nas nikt nie płakał jak nas wydymano "regulaminowo" w barażu 2013 do którego przystąpiliśmy mimo strat finansowych?
Czemu jedne kluby musiały zrobić oświetlenie (inwestycje za 1,5 bańki) a inni mogli zapalić znicze na stadionie?
Grudziądz od lat jeździ w PLŻ i wybaczcie ale trochę lepiej znamy realia startów Daugavpilis w naszej lidze.
Zapytam wszystkich jeszcze raz:
Czemu kluby z Rybnika ,Ostrowa oraz Dyneburga nie zrobiły NIC w kwestii prawno formalnych ?
Takie sprawy załatwia się w przerwie pomiędzy sezonami .Kto kogo teraz dyma ?
I na koniec śmiać się będę jak Grudziądz powie dymajcie się sami w Ekstralidze.
P.S. Czekam na głosowanie które kluby Ekstraligi nie chcą Lokomotywy u siebie?
Jak dla mnie ok. Ja tez jestem za tym, żeby LOKO pojechało, niech sobie EL popodróżuję do dalekiego Dauga na niezbyt emocjonujące mecze, tym bardziej, że dzięki temu my nie będziemy musieli tam jeździć- jednak co robiły zespoły z PLŻ bijące się o awans w tzw. międzyczasie to nie rozumiem. Przecież wiadomo jakie są wymogi Regulaminu nie od wczoraj. Nie rozumiem również skąd ten nalot na GKM póki co nikt z klubu się nie określił, że liczymy na pozostanie. Skąd więc ten jazgot?
  Lubię
  Nie lubię
+1
5 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
Ja nie wiem co wy macie do GKM-u że jest wypłacalny?
Czemu u nas nikt nie płakał jak nas wydymano "regulaminowo" w barażu 2013 do którego przystąpiliśmy mimo strat finansowych?
Czemu jedne kluby musiały zrobić oświetlenie (inwestycje za 1,5 bańki) a inni mogli zapalić znicze na stadionie?
Grudziądz od lat jeździ w PLŻ i wybaczcie ale trochę lepiej znamy realia startów Daugavpilis w naszej lidze.
Zapytam wszystkich jeszcze raz:
Czemu kluby z Rybnika ,Ostrowa oraz Dyneburga nie zrobiły NIC w kwestii prawno formalnych ?
Takie sprawy załatwia się w przerwie pomiędzy sezonami .Kto kogo teraz dyma ?
I na koniec śmiać się będę jak Grudziądz powie dymajcie się sami w Ekstralidze.
P.S. Czekam na głosowanie które kluby Ekstraligi nie chcą Lokomotywy u siebie?
Krasnoludzie, GKM uratował tyłki Ekstralidze w 2015, bo bez Grudziądza Ekstra musiałaby jechać w 7. Ale w tym sezonie(póki co) sytuacja jest zupełnie inna. 7 zespołów się utrzymało i raczej nie grozi im(chyba) brak licencji. I awansowało Loko bez długów.
Dlatego tak jak rok temu murem stawałem za GKMem, tak teraz staję za Loko.
  Lubię
  Nie lubię
+1
© 2002-2015 Zuzelend.com