Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Speedway Best Pairs w Toruniu ? zapowiedź
 01.04.2016 17:19
W sobotę 2 kwietnia, zjadą się do Torunia największe gwiazdy światowego i polskiego żużla. Z pewnością będzie to wielkie widowisko, lista startowa robi wrażenie. Będzie to też poważny sprawdzian przed zawodnikami aby zobaczyć w jakiej dyspozycji się znajdują na tle innych kolegów. W tym sezonie zawody te przybierają inną formułę niż w poprzednich edycjach rozgrywek.

Żużel jest sportem przede wszystkim indywidualnym, jednak od niemal początku towarzyszą mu także zawody drużynowe. Poza tym, bardzo emocjonującą formą rozgrywek żużlowych jest rywalizacja par. Pod koniec lat sześćdziesiątych zaczęto rozgrywki par na arenie międzynarodowej. Pierwsze nieoficjalne zawody odbyły się w niemieckim Kempten w 1968 roku. Tam triumfowała drużyna Szwecji, która pozostawiła w pokonanym polu Brytyjczyków i Norwegów. Rok później doszło do rewanżu w stolicy Szwecji, Sztokholmie. Zawody te wygrali zawodnicy Nowej Zelandii, którzy pokonali gospodarzy turnieju oraz Brytyjczyków.

 

Pierwsze oficjalne zawody rangi Mistrzostw Świata odbyły się w szwedzkim Malmö w 1970 roku. Zwycięstwo odnieśli wtedy legendarni Nowozelandczycy Ivan Mauger i Ronnie Moore pokonując legendę z kraju Trzech Koron, Ove Fundina oraz Bengta Janssona. Trzecie miejsce natomiast zajęli Synowie Albionu. Rok później najlepsze pary świata zawitały do Rybnika. Tam złote krążki zawiesili sobie na szyję gospodarze. Andrzej Wyglenda i Jerzy Szczakiel wybili z głowy parowe ściganie wielkim Nowozelandczykom, Mauger?owi i Briggs?owi. Brąz przypadł w udziale Szwecji. Warto dodać, że to był jedyny złoty medal wywalczony przez Polaków w historii tych rozgrywek. Lata 1973-1975 to dominacja w rozgrywkach naszych północnych sąsiadów a lata 1976-1978 to dominacja Wielkiej Brytanii. Polacy w tych rozgrywkach zdobywali brązowe i srebrne medal, które padły łupem pary Edward Jancarz, Zenon Plech. W latach osiemdziesiątych przyszła wielka dominacją Duńczyków. Zawodnicy z kraju Hamleta zdominowali światowe rozgrywki parowe na siedem lat. Siłę duńskiego żużla stanowili wtedy Gundersen, Knudsen, profesor z Oxfordu Hans Nielsen oraz Jan Osvald Pedersen. Rok 1992 to triumf Jankesów. Amreykanie w składzie Sam Ermolenko, Greg Hancock i Ronnie Correy pokonali parę Wielkiej Brytani i Szwecji.


Ostatnie oficjalne zawody Mistrzostw Świata Par na żużlu rozegrano w 1993 roku w duńskim Vojens. Tam palmę zwycięstwa dzierżyły legendy szwedzkiego żużla a mianowicie Tony Rickardsson, Henrik Gustafsson i uwielbiany w Toruniu Per Jonsson. Utarli nosa wtedy obrońcom tytułu Amerykanom oraz gospodarzom, Duńczykom.

 

W kolejnych latach zaniechany rozgrywania Mistrzostw Świata Par. Mimo dwudziestoletniej historii tych rozgrywek kibicom zapadły w pamięć te turnieje jako bardzo emocjonujące i prestiżowe. Dopiero po  20 latach przerwy firma OneSport z Torunia odkurzyła te zawody i w 2013 roku zorganizowana nieoficjalne Mistrzostwa Par pod szyldem Speedway Best Pairs na toruńskiej Motoarenie. Zawody te wygrali gospodarze w składzie Tomasz Gollob, Adrian Miedziński i Jarosław Hampel. Drugie miejsce zajęli reprezentanci Rosji a trzecie miejsce przypadło w udziale Duńczykom.

 

Rok później zawody Speedway Best Pairs rozegrano w cyklu trzech turniejów w Toruniu, w niemieckim Landshut i finał miał miejsce w Szwedzkiej Eskilstunie. Cykl ten wygrali Australijczycy przed Duńczykami i Polakami. Dla Australii najwięcej punktów zdobyli ?Turbo Twins?, Holder i Ward wywalczyli we dwójkę 106 punktów w trzech turniejach.


W ubiegłym sezonie po raz ostatni rozegrano Speedway Best Pairs jako rywalizację międzypaństwową. Również zainaugurowano rozgrywki w Toruniu, następnie cykl zagościł w niemieckim Gustrow a finał miał miejsce w duńskim Esbjerg Złoto wywalczyli Duńczycy, srebro Polacy i brąz Rosjanie.

 

Rok 2016 to zupełnie inna formuła rozgrywek. Otóż z przyczyn, nazwijmy to politycznych, OneSport nie może rozgrywać już tych zawodów jako rywalizacja państw. Aby nie schować tych zawodów do szuflady, włodarze toruńskiej firmy postanowili zor zorganizować rywalizację sponsorskich team?ów. Pomysł ten jest zaczerpnięty z rozgrywek Formuły 1. Będą to pierwsze tego typu rozgrywki w historii żużla. Owszem mieliśmy już team Exide czy Forkrent team w cyklu Grand Prix ale zawodnicy i tak rywalizowali indywidualnie. Cykl, już zgodnie z tradycją zostanie zainagurowany w Toruniu aby potem przenieść się do Landshut a finał zostanie rozegrany w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Na papierze najmocniej prezentuje się para Monster Energy Team, która w całości składa się z zawodników Get Well Toruń. Holder, Hancock i Przedpełski na swoim torze z pewnością będą chcieli wygrać te zawody. Silny wydaje się być też Boll Team, Iversen i Vaculik łatwo pola nie oddadzą. Skład ten uzupełni Patryk Dudek, który zastąpi Jarosława Hampela. Bardzo waleczną i widowiskową parę stanowić będzie Fogo Power. Emil Saifutdinov i Bartosz Zmarzlik rozgrzeją toruńską publiczność do czerwoności. Ciekawie też wygląda para eport2000.pl Team, który składa się w całości z polskich zawodników ? Zengota, Kołodziej i Protasiewicz, który na Motoarenie czuje się wprost wybornie. Kibiców czeka nie lada ściganie, obsada palce lizać, oby tylko tor dawał szansę rozwinięcia skrzydeł każdemu zawodnikowi. Start zawodów ? godzina 17:00.

 

Składy:

 

Boll Team:
1. Niels Kristian Iversen
2. Martin Vaculik
15. Patryk Dudek



Nice Racing:
3. Artem Laguta
4. Antonio Lindbaeck
16. Grigorij Laguta


 

City Team:
5. Kai Huckenbeck
6. Tobias Kroner
17. Tobias Busch

 

Fogo Power:
7. Emil Sayfutdinov
8. Bartosz Zmarzlik
18. Tobiasz Musielak

 

Trans MF Pro Race Team:
9. Martin Smolinski
10. Nicki Pedersen
19. Renat Gafurow

 

eport2000.pl Team:
11. Piotr Protasiewicz
12. Grzegorz Zengota
20. Janusz Kołodziej

 

Monster Energy Team:
13. Greg Hancock
14. Chris Holder
21. Paweł Przedpełski

 

Sędzia zawodów: Wojciech Grodzki
Początek zawodów:
17:00 (transmisja w Eurosport)
 

 

Punktacja:

1. miejsce - 10 pkt
2. miejsce - 8 pkt
3. miejsce - 6 pkt
4. miejsce - 4 pkt
5. miejsce - 3 pkt
6. miejsce - 2 pkt
7. miejsce - 1 pkt

 

Bilety:

Strefa Niebieska:
Bilet normalny ? 30 zł
Do każdego biletu normalnego ? jeden bilet ulgowy za 1 PLN! Każdy kolejny bilet ulgowy ? 10 zł

 

Strefa Zielona i Żółta:
Bilet normalny ? 25 zł
Do każdego biletu normalnego ? jeden bilet ulgowy za 1 PLN! Każdy kolejny bilet ulgowy ? 10 zł
Bilet ulgowy przysługuje:
- młodzieży do 18 roku życia, studentom, emerytom, rencistom, kobietom

 

Strefa czerwona (Trybuna Główna):
Bilet normalny: 80 zl
Bilet VIP: 650 zł

 

 

 

 

Bartosz Lubiszewski (za: wikipedia.org)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (5)
9 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
ty chyba jako jedyn y nie masz zablokowanego tego mongola.. xdd
Na to wygląda, a ten dzieciak to na syfach jeszcze bardziej szaleje niż tu, na szczęście :D
  Lubię
  Nie lubię
9 lat temu
Speedway Best Pairs startuje w nim tylko 7 Polaków reszta 14 to obcokrajowcy. Stosunek o 50% więcej. Bez komentarza.
  Lubię
  Nie lubię
9 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Prawdziwym królem MA to jest Emil :D
ty chyba jako jedyn y nie masz zablokowanego tego mongola.. xdd
  Lubię
  Nie lubię
+3
9 lat temu
W odpowiedzi na komentarz:
Konto usunięte
Król MA,Nikoś przybywa:))
Prawdziwym królem MA to jest Emil :D
  Lubię
  Nie lubię
+1
9 lat temu
Konto usunięte
Król MA,Nikoś przybywa:))
  Lubię
  Nie lubię
+2
© 2002-2024 Zuzelend.com