Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Memoriał Henryka Żyto rozpocznie sezon żużlowy w Gdańsku.
 04.01.2022 15:24
Turniej poświęcony pamięci legendarnego żużlowca gdańskiego klubu odbędzie się 27 marca.

Podobnie jak dwie poprzednie edycje, rywalizacja odbędzie się w formule zawodów parowych przewidzianych na 21 wyścigów. Na torze zaprezentuje się siedem duetów złożonych z zawodników Zdunek Wybrzeża Gdańsk oraz zaproszonych gości z innych klubów.

 

Pierwsza edycja Memoriału odbyła się we wrześniu 2018 roku. Turniej indywidualny zakończył się zwycięstwem Krystiana Pieszczka przed Mikkelem Bechem i Krzysztofem Buczkowskim.
 
Od sezonu 2019 impreza rozgrywana jest jako zawody parowe. Wówczas triumfowali Pieszczek i Rasmus Jensen przed Bechem i Andreasem Lyagerem. Ze względu na pandemię COVID-19, trzecia edycja Memoriału odbyła się dopiero w 2021 roku, a najlepszy był duet Jensen – Andriej Kudriaszow.
 
Listę zawodników biorących udział w tegorocznym memoriale poznamy w marcu.
 

Henryk Żyto urodził się 1 listopada 1936 r. w Poniecu pod Lesznem. Karierę żużlową rozpoczął w wieku 17 lat w barwach Unii. Największy sukces osiągnął w 1961 roku, gdy zdobył brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski oraz złoty medal Drużynowych Mistrzostw Świata. Dwa lata później sięgnął po tytuł Indywidualnego Mistrza Polski.

 
W 1965 roku, w wieku 29 lat, przeniósł się do Gdańska. W barwach GKS Wybrzeże spędził kolejnych 15 sezonów i przyczynił się do dwukrotnego zdobycia dwóch srebrnych medali Drużynowych Mistrzostw Polski. W 1972 roku zajął 4. miejsce w finale indywidualnych mistrzostw kraju. Jest trzecim zawodnikiem z największym dorobkiem punktowym (1688 pkt) w historii ligowego żużla w Gdańsku po Mirosławie Berlińskim i Jarosławie Olszewskim.
Marek Kania (za: wybrzezegdansk.pl)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (101)
3 tygodnie temu
Malak zna żużel oczywiście także od strony zawodniczej. W latach 1994-1997 startował w barwach Polonii Bydgoszcz. Pomimo krótkiej kariery, wraz z klubem ze Sportowej wywalczył dwa medale DMP – złoty w 1997 roku i brązowy w 1996 roku. Następnie zajął się pracą u legendy polskiego żużla – Tomasza Golloba i święcił z nim największe sukcesy. Ostatnio można było go spotkać chociażby w boksie Roberta Lamberta, któremu pomagał od zmagań cyklu Grand Prix w Lublinie.

– Na koniec informacja, którą chcemy się z Wami podzielić w tym szczególnym dniu. Od sezonu 2022 w naszym teamie osoba, która jako mechanik ma na koncie 158 rund GP z Tomasz Gollob. Oczywiście mowa o znanym wszystkim w środowisku żużlowym Maniu, czyli Wojtku Malaku. Wojtek witaj w naszym teamie. Jedziemy – napisał Przyjemski w mediach społecznościowych.
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
28-latek nie wywalczył miejsca w czołowej szóstce zeszłorocznego cyklu, ale znalazł się w gronie zawodników, którzy otrzymali dziką kartę od nowego promotora imprezy – firmy Discovery Sports Events.

– To jest zupełnie inna bajka. Grand Prix rządzi się swoimi prawami. Zawodnicy mają wieloletnie doświadczenie w walce o mistrzostwo świata i naprawdę trzeba ciężko pracować, aby im dorównać. Ja na pewno z sezonu 2021 wyciągnąłem wnioski i wiem, co należy zmienić, a co poprawić. Najważniejsze, że na młodych zawodników postawił nowy organizator cyklu. Będę miał szansę udowodnić, że czynię postępy i się do tego najlepszego grona nadaję – mówi zawodnik dla magazynu Speedway Star.

Duńczyk nigdy nie ukrywał, że jego celem jest zostanie w przyszłości mistrzem świata. Wraz z Nickim Pedersen był nim Węgier Luigi Barath, który od sezonu 2022 będzie pomagał zawodnikowi Stali Gorzów.

– Barath to bardzo dobry fachowiec. Cieszę się że mogę liczyć na jego pomoc. Bardzo wiele pomógł Pedersenowi w walce o tytuł mistrza świata i mam nadzieję, że teraz pomoże mi. Znamy się od wielu lat, przygotowywał mi już silniki, a teraz współpracę zacieśniamy jeszcze bardziej – podsumowuje Thomse
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
duzo ludzi w rzymie na meczu
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
lazio - empoili 0-2
8 munuta
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
lazio - empoli 0-1
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
Sevilla odrzuciła ofertę Newcastle United na obrońcę Diego Carlosa
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
W odpowiedzi na komentarz:
Wczoraj też było w Bischoshofen chyba?
Tak.
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
W odpowiedzi na komentarz:
Wczoraj też było w Bischoshofen chyba?
nie wiem. nie ogaldam tego
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
W odpowiedzi na komentarz:
oba zawsze sa
dzis ostatni w bischo
Wczoraj też było w Bischoshofen chyba?
  Lubię
  Nie lubię
3 tygodnie temu
W odpowiedzi na komentarz:
we wloszech graja
kilka walkowerow bedzie ale wiekszosc gra
i jedyny mecze euroligi z Mediolanu
  Lubię
  Nie lubię
© 2002-2022 Zuzelend.com