Polacy z siedmioma medalami rangi MŚ w 2022 roku
 27.10.2022 16:14
W sezonie 2022 odbyło się siedem imprez rangi mistrzostw świata. Najwięcej medali, bo siedem wywalczyli w nich Polacy (4 złote i 3 srebrne). Łącznie w światowych czempionatach w 2022 roku medale zdobywało osiem nacji.

W 2022 roku wyłonieni zostali Indywidualni Mistrzowie Świata na żużlu w 5 kategoriach. Najmłodsi zawodnicy rywalizowali w klasie 85cc w turnieju finałowym FIM Speedway Youth Gold Trophy na torze w Wolfslake, położonym niedaleko Berlina. Najlepszy okazał się Niemiec, Janek Konzack, natomiast srebro i brąz zdobyli dwaj Duńczycy, Dimitri Veller Buch i Jacob Jensen. W klasie 125cc w finale FIM Track Racing Youth Gold Trophy najlepszy był Maksymilian Pawełczak. Na drugim stopniu podium stanął Holender, Lester Matthijssen, natomiast brąz zdobył Niemiec, Thies Schweer.

W tym roku w cyklu SGP zawodnicy rywalizowali w trzech kategoriach. Niezmiennie od 1995 roku cykl FIM Speedway Grand Prix wyłonił najlepszego żużlowca świata, natomiast zwycięzcy SGP2 i SGP3 zostali odpowiednio Indywidualnymi Mistrzami Świata do lat 21 w klasie 500cc i w klasie 250cc.

Turniej finałowy wyłaniający najlepszego zawodnika w klasie 250cc rozegrany został na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu. Najlepszy okazał się Duńczyk, Mikkel Andersen. Srebro zdobył Brytyjczyk, Luke Harrison, a brąz wywalczył Szymon Ludwiczak.

Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów w klasie 500cc został Mateusz Cierniak, srebrny medal w tych rozgrywkach zdobył Czech, Jan Kvech, natomiast na najniższym stopniu podium stanął obrońca tytułu z 2021 roku, Jakub Miśkowiak.

W gronie seniorów po raz trzeci najlepszym zawodnikiem globu został Bartosz Zmarzlik, drugie srebro w karierze zdobył Leon Madsen, natomiast ze zdobycia pierwszego, brązowego medalu cieszył się Maciej Janowski.

Cykl Speedway of Nations wyłaniający najlepszą nację świata wygrała Australia, dla której był to pierwszy złoty medal od 2002 roku. Wicemistrzami świata zostali obrońcy tytułu z 2021 roku, Brytyjczycy, natomiast brąz wywalczyli Szwedzi.

W gronie juniorów po raz dziewiąty z rzędu Mistrzami Świata zostali Polacy, którzy wyprzedzili Czechów i Brytyjczyków.

Łącznie w imprezach rangi Mistrzostw Świata w 2022 roku medale zdobywało osiem nacji. Zdecydowanie najwięcej, bo siedem krążków (4 złote i 3 brązowe) wywalczyli Polacy.

Beata Burdzy (za: speedwayekstraliga.pl)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?