Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Polska młodzież otworzyła bramy żużlowej elity - sylwetki bohaterów eliminacji w Rybniku
 06.09.2015 1:40
Zgodnie ze wcześniejszymi przypuszczeniami Grand Prix Challenge rozgrywane na Stadionie Miejskim w Rybniku okazało się być emocjonujące niemal do samego końca i przy tym szalenie wyrównane. Okazało się być też szczęśliwe dla dwójki reprezentantów Polski oraz aktualnego uczestnika Grand Prix.
W przyszłorocznej edycji Speedway Grand Prix Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki będą odpowiednio reprezentantami Polski numer 17 i 18 w historii, którzy będą startowali w cyklu na prawach stałego uczestnika. W Rybniku obaj powtórzyli także wyczyn Piotra Protasiewicza z roku 1996 i Roberta Dadosa z roku 1998, wywalczając awans jako zawodnicy młodzieżowi. Zarówno „Pepe” jak i dziś już nieżyjący „Dadi” przepustkę do cyklu wywalczali jednak wówczas poprzez zdobycie tytułu indywidualnego mistrza świata juniorów, bowiem w latach 1994-1998 taki przywilej spotykał właśnie triumfatora juniorskiego czempionatu.
 
Trzecim ze szczęśliwców jest aktualny uczestnik światowego cyklu Chris Harris, który miejsce w pierwszej trójce rybnickiego turnieju wywalczył dzięki szaleńczemu atakowi na ostatnich metrach w biegu 18., wyprzedzając Przemysława Pawlickiego, co zadecydowało o tym, że to Brytyjczyk wywalczył awans a nie reprezentant Polski. Godne podkreślenia jest to, że początek gonitwy nie układał się po myśli popularnego „Bombera”, ale dzięki udanym akcjom minął na dystansie obu braci Pawlickich, co w efekcie zapewniło mu niewątpliwy sukces.
 
Przyjrzyjmy się bliżej sylwetkom bohaterom rybnickiego turnieju, którzy są pewni startów w Grand Prix w roku 2016.
 
Bartosz Zmarzlik
Kraj: Polska
Data urodzenia: 12 kwietnia 1995 w Szczecinie
Kluby: Stal Gorzów, Elit Vetlanda
Starty w Grand Prix:
Debiut: Gorzów 2012
Turnieje: 5
Na podium: 2 (1 – 0 – 1)
Zwycięstwa: 1 (Gorzów 2014)
Najwyżej w klasyfikacji generalnej: 18 miejsce (2014)
Eliminacje do Grand Prix 2015:
1/2 Złotego Kasku: 1 miejsce, 15 (3,3,3,3,3)
Finał Złotego Kasku: 11 miejsce, 6 (w,1,2,2,1)
Runda kwalifikacyjna: nie startował
Półfinał: nie startował
Finał: 1 miejsce, 12 (3,2,3,3,1) – dzika karta
Awans wywalczony przez wychowanka Stali Gorzów nie powinien dziwić, bowiem tegoroczny sezon ma on wyśmienity. Zmarzlik bryluje na torach ligowych w Polsce (średnia 2,333) i Szwecji (2,305), został najlepszym juniorem w kraju w kategorii indywidualnej, wywalczył srebrny medal w kategorii seniorskiej, a także brązowy medal podczas DPŚ w Vojens z pierwszą reprezentacją. Bartosz jest także na dobrej drodze do wywalczenia złotego medalu w IMŚJ – przed ostatnim turniejem w Pardubicach (19 września) ma 4 punkty przewagi nad Pawłem Przedpełskim. W czterech startach w Grand Prix w Gorzowie (2012-2015) aż trzykrotnie meldował się w finale, zwyciężając przed rokiem i stając się dzięki temu najmłodszym triumfatorem pojedynczych zawodów w historii.
 
Piotr Pawlicki
Kraj: Polska
Data urodzenia: 30 listopada 1994 w Lesznie
Kluby: Unia Leszno, Piraterna Motala
Starty w Grand Prix:
Debiut: Warszawa 2015
Turnieje: 1
Na podium: 0 (0 – 0 – 0)
Zwycięstwa: 0
Najwyżej w klasyfikacji generalnej: -
Eliminacje do Grand Prix 2015:
1/2 Złotego Kasku: 1 miejsce, 14 (3,3,3,3,3)
Finał Złotego Kasku: 3 miejsce, 12 (2,3,1,3,3)
Runda kwalifikacyjna: 1 miejsce, 15 (3,3,3,3,3)
Półfinał: 2 miejsce, 12 (3,1,3,2,3)
Finał: 2 miejsce, 11+3 (3,3,1,3,1)
Najlepszy zawodnik w tegorocznej PGE Ekstralidze pod względem średniej biegowej w meczach wyjazdowych (2,517) spełnił swoje wielkie sportowe marzenie o awansie do cyklu Grand Prix. Wychowanek Unii Leszno przed rokiem wywalczył tytuł najlepszego juniora na świecie, zaś w tym sezonie zrezygnował z jazdy w tych rozgrywkach, by móc lepiej przygotować się do eliminacji GP i startów w SEC. Kontuzja odniesiona podczas meczu ligowego we Wrocławiu w czerwcu nie tylko jednak pozbawiła go możliwości startów w europejskim czempionacie, ale i w DPŚ, gdzie zastąpił go starszy brat Przemysław. Na szczęście uraz nie przeszkodził mu w drodze po przepustkę do cyklu i za rok „Piter” będzie walczył wśród najlepszych na świecie.
 
Chris Harris
Kraj: Wielka Brytania
Data urodzenia: 22 listopada 1982 w Truro
Kluby: ŻKS ROW Rybnik, Coventry Bess
Starty w Grand Prix:
Debiut: Cardiff 2003
Turnieje: 88
Na podium: 8 (1 – 5 – 2)
Zwycięstwa: 1 (Cardiff (2007)
Najwyżej w klasyfikacji generalnej: 6 miejsce (2010)
Eliminacje do Grand Prix 2015:
Runda kwalifikacyjna: 6 miejsce, 10 (1,1,2,3,3)
Półfinał: 5 miejsce, 9 (2,2,2,d,3)
Finał: 3 miejsce, 11+2 (2,3,1,2,3)
Kapitan „Pszczół” z Coventry w tegorocznym sezonie Grand Prix po ośmiu turniejach zajmuje odległe 13. miejsce w klasyfikacji generalnej, ze sporą stratą do czołowej ósemki, dlatego też finałowy turniej światowych eliminacji był dla niego jedyną szansę na zachowanie miejsca w cyklu na kolejny sezon. Podobnie było przed rokiem, kiedy to Harris również zajmował dalekie miejsce w klasyfikacji GP, ratując miejsce podczas turnieju w Lonigo. Eliminacyjne dokonania „Bombera” przypominają historię innego brytyjskiego zawodnika Andy’ego Smitha, który w latach 1995-2001 corocznie ratował się w turnieju Challenge, pomimo że rok w rok zajmował odległe miejsca w tabeli końcowej rozgrywek o tytuł najlepszego na świecie. Harris podobnie jak słynny „Foxy” może zawodzić swoich kibiców przez cały sezon, ale gdy przychodzi czas na uratowanie skóry w eliminacjach czyni to z iście szelmowskim uśmiechem.
Tomasz Janiszewski (za: opracowanie własne)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Najlepsze opinie
7 lat temu
I w ten sposób redaktor Hockley zaczyna swoją karierę dziennikarską. :) Tego stylu nie da się pomylić. Super, widać że redakcja jest na nas otwarta, gratki Tomek za debiut.
Lubię
Nie lubię
+12
Komentarze (84)
7 lat temu
Konto usunięte
W odpowiedzi na komentarz:
Jak ktos lubi cieplo powinien urodzic sie w RPA.. Cisza, spokoj hahahhaa i ciagle cieplo.
Głąbie w RPA jest podobny klimat jak w Europie.
  Lubię
  Nie lubię
+1
7 lat temu
Konto usunięte
no prosze:)
hockley nadaje!
dobry art.
  Lubię
  Nie lubię
+2
7 lat temu
elgato: oni teraz siedza chyba na SyFach..jak choragiewki na wietrze..Jak tu zamuli to tam zaraz lecą bo ponoc nie moga pisac tutaj z telefonu..i ze nie ma live..Tez mi wymówka!
  Lubię
  Nie lubię
+1 / -1
7 lat temu
night:
" "to zwykli dwulicowy.. znalezli soebie pretekst ze nie moga pisac na relacji live. to kpina tygodnia. dzis tam pewnie znowu puszuja,dwulicowcy w 100 procnetach." " "......Night ja już mniej więcej domyslam się kto to jest!..byli dzisiaj na zuzelendzie a teraz pewnie siedzą na SyFach..Jedną nogą chcą byc tutaj a drugą tam!,,takim ludziom nie mozna ufać!Nie mogą wytrzymać bez livea?
  Lubię
  Nie lubię
+1 / -2
7 lat temu
rądek - to już wcześniej było wiadome, że sf.pl zmieniają layout? Jeśli tak to już nie dziwi mnie czemu tak szybko ta migracja na zuzelend się udała. Ze starszych userów z tego co widzę to na sf.pl został Stanley tylko.
  Lubię
  Nie lubię
+2
7 lat temu
Brawo Bartek. ...
  Lubię
  Nie lubię
+1
7 lat temu
do tizenegy: Hockley awansował? Pogratulować :)
POZDRAWIAM Z LESZNA
  Lubię
  Nie lubię
+2
7 lat temu
Konto usunięte
Witam przybyłych tak jak ja z SF, oraz Hockley'a już jako redaktora :)
  Lubię
  Nie lubię
+3
7 lat temu
do night: .. dwulicowcy.... a co, już się komuś rewolta znudziła i wrócił na SF po 2 dniach? :D POZDRO Z LESZNA
  Lubię
  Nie lubię
+1
7 lat temu
Jak ktos lubi cieplo powinien urodzic sie w RPA.. Cisza, spokoj hahahhaa i ciagle cieplo.
  Lubię
  Nie lubię
+1
© 2002-2022 Zuzelend.com