TOP 5: Nicki Pedersen najskuteczniejszym żużlowcem ostatniej dekady!
 01.07.2015 11:36
Portal ZUZELEND.com przygotował zestawienie pięciu najskuteczniejszych zawodników Ekstraligi na przestrzeni ostatniej dekady. Na pierwszym miejscu uplasował się Duńczyk Nicki Pedersen.

Średnia biegopunktowa określa, który z zawodników był najlepszym zawodnikiem w danym sezonie. W przeciągu 10 lat najskuteczniejszym zawodnikiem był Nicki Pedersen. Duńczyk zdobył 2323 punkty, występując w 970 biegach. Dało to średnią biegopunktową 2,394. Drugim najlepszym zawodnikiem okazał się Greg Hancock, który w ciągu dekady uzbierał 2058 punktów, a wystąpił w 921 biegach. Tym samym wykręcił średnią 2,234. Trzecie miejsce przypadło najlepszemu Polakowi w historii - Tomaszowi Gollobowi, który na swoim koncie zapisał 2145 punktów. Jest to więcej od Amerykanina, lecz Gollob wystąpił także w większej ilości biegów (958), co zaowocowało niższą średnią od Hancocka - 2,239.

5.Piotr Protasiewicz ( SPAR Falubaz Zielona Góra )

Piotr Protasiewicz w przeciągu 10 lat reprezentował przez dwa lata drużynę Polonii Bydgoszcz. Od 2007 roku do dziś broni barw Falubazu Zielona Góra, w której pełni rolę kapitana zespołu. Zdobył z drużyną Falubazu, trzy tytuły Drużynowych Mistrzostw Polski.'Pepe' przez ostatnich 10 sezonów utrzymywał dobrą i stabilną  formę , co dało mu bardzo wysokie piąte miejsce. Zdobył 2137 punktów, startował w 1041 biegach, co dało mu średnią 2,052.

4. Jarosław Hampel ( SPAR Falubaz Zielona Góra )

Na czwartym miejscu znalazł się obecny wicemistrz Świata Jarosław Hampel, który podobnie jak Protasiewicz broni barw Falubazu. 'Mały' w ciągu 10 lat reprezentował barwy Wrocławia oraz Leszna. Wychowanek Polonii Piła zdobył w tym czasie 2082 punkty i wystąpił w 909 biegach, co dało mu średnią 2,290.

3. Tomasz Gollob ( MRGARDEN GKM Grudziądz )

Najlepszy Polski zawodnik w historii, zajął w rankingu trzecie miejsce. Z pewnością mógłby być wyżej, gdyby nie ostatnie trzy sezony. 'Chudy' w ostatnim czasie spadł z wielkiej formy; jak utrzymuje sam zawodnik, duży wpływ na to miało wprowadzenie nieprzelotowych tłumików. Gollob w ostatniej dekadzie reprezentował  barwy klubów z Tarnowa, Gorzowa, Torunia, a obecnie Grudziądza. Na okrasę warto dodać że jest to 27 sezon Golloba w polskiej lidze.

2. Greg Hancock ( PGE Stal Rzeszów )

Obecny Indywidualny Mistrz Świata bardzo dobrze spisuje się w każdej z lig. Amerykanin poza jednym sezonem (2005) zawsze kończył sezon z średnią biegopunktową wyższą niż 2. Od 2005 roku reprezentował barwy Gdańska, Częstochowy, Zielonej Góry, Bydgoszczy i Tarnowa. Obecnie jeździ w drużynie PGE Stali Rzeszów, gdzie spisuje się dobrze. W klasyfikacji ligowej bieżącego sezonu zajmuje szóste miejsce. Dwukrotnie zdobył Drużynowe Mistrzostwo Polski z klubami z Zielonej Góry oraz Tarnowa.

1. Nicki Pedersen ( FOGO Unia Leszno )

Trzykrotny Mistrz Świata jest zdecydowanie najskuteczniejszym zawodnikiem ostatniej dekady. Duńczyk, choć nielubiany przez wielu za swą agresywną jazdę na torze i niechęć do jazdy zespołowej, bryluje w statystykach indywidualnych. 'Power' w przeciągu 10-ciu lat reprezentował barwy Zielonej Góry, Rzeszowa, Częstochowy, Gorzowa, Gdańska i obecnie Leszna. Duńczyk w całej swojej karierze nie ma w swojej kolekcji Drużynowego Mistrzostwa Polski, jednak w tym sezonie jest na dobrej drodze do zdobycia tego trofeum. Unia Leszno, w której niepokorny Duńczyk pełni funkcję lidera, pewnie kroczy w tym sezonie po złoty medal PGE Ekstraligi.

Rafał Barłowski (za: inf.własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?