Zostań naszym Fanem!
ZALOGUJ SIĘ: 
Polecamy
Głód speedwaya zostanie zaspokojony? - zapowiedź Hil-Gaz "Back in town - żużel wraca do Gniezna"
 16.09.2016 21:38
Towarzyski turniej Hil-Gaz "Back in town - żużel wraca do Gniezna" ma być zapowiedzią czekających gnieźnieńskich kibiców ligowych emocji w sezonie 2017. Zawody są swoistym egzaminem dla działaczy GTM Start Gniezno, dla których to pierwsze tak poważne przedsięwzięcie w ich krótkiej działalności.
Zgodnie  zamysłem organizatorów turnieju pojadą wychowankowie czerwono-czarnych oraz zawodnicy, którzy w przeszłości jeździli w plastronie z orłem na piersi.  Spośród wielu nazwisk zaproszono zawodników, którzy powinni stworzyć ciekawe i wyrównanie widowisko.
 
Największymi gwiazdami - siła napędową tego turnieju są Greg Hancock i Tai Woffinden. Amerykanin jeździł w barwach gnieźnieńskiego Startu w sezonie 1996-1997 i jako reprezentant tej drużyny sięgnął po swój mistrzowski tytuł. W sumie Hancock zdobył trzy tytuły mistrzowskie i w tym roku ma spore szanse na kolejny do swojej przebogatej kolekcji. Dwa razy stawał na najwyższym stopniu podium w mistrzowskim czempionacie Tai Woffiden, który trafił do Startu z częstochowskiego Włókniarza w trakcie sezonu 2011. Otwarty i sympatyczny dla kibiców Anglik bardzo szybko stał się ulubieńcem gnieźnieńskich fanów.  Wielu z sentymentem wspomina "słynną Szkocję" w wykonaniu przyszłego mistrza świata po cennym zwycięstwie w Grudziądzu, które pozwoliło zespołowi z Grodu Lecha na ponowną walkę o czołowe pozycje na ekstraligowym froncie. 
 
W Gnieźnie nie zabraknie także innych stranieri, w tym ostatniego kapitana statku, który zatonął - Bjarne Pedersen. Duńczyk przez cztery lata występował w drużynie Pierwszej Stolicy; obecny zawodnik pilskiej Polonii miał duży wkład w awans Startu do najwyższej klasy rozgrywkowej w 2012 roku. W następnym sezonie jako jeden z nielicznych żużlowców był wierny barwom czerwono-czarnym po spadku gnieźnian do pierwszej ligi i pogłębiających się problemach finansowych jako kapitan był wierny zespołowi na dobre i ani złe. Nieco krócej przy Wrzesińskiej można było oglądać Linusa Sundstreoma, Jespera Soegarda czy Jacoba Thorssella. Ten ostatni był bohaterem zwycięskiego przez gnieźnian barażu z pilską Polonią , po którym "Startowcy" utrzymali się w Nice PLŻ. Był to jednak prowizoryczny sukces, bowiem na skutek negatywnego dla Startu rozstrzygnięcia w procesie licencyjnym przed trwającym sezonem, gnieźnianie nie wystartowali w żadnych rozgrywkach ligowych. 
 
Przyjazd do Gniezna potwierdzili również Jonas Davidsson i Wadiim Tarasienko. Ten pierwszy w sezonie 2014 był prawdziwym królem gnieźnieńskiego toru. Natomiast Rosjanin nazywany "rosyjska torpedą" w pierwszym sezonie swoich występów przy W25 stał się ulubieńcem gnieźnieńskiej publiczności. 
 
Zawodnikami Startu byli także Zbigniew Suchecki, a także Norbert Kościuch. Ci zawodnicy reprezentowali klub z Grodu Lecha w sezonie 2015. Oboje byli dość solidnymi punktami czerwono-czarnych i na pewno będą chcieli włączyć się do walki o czołowe pozycje.
 
Stawkę turnieju uzupełniają wychowankowie klubu z pierwszej stolicy Polski - Kacper Gomólski, Krzysztof Jabłoński, Oskar Fajfer, Adrian Gomólski, Adrian Gała, Mirosław Jabłoński oraz Kevin Fajfer i Dawid Wawrzyniak, którym przypadła niewdzięczna rola rezerwowych. Młodszy z braci Jabłońskich przed rozpoczęciem tegorocznego sezonu przyznawał, że gdyby nie brak licencji dla czerwono-czarnych, powróciłby do swojej macierzystej drużyny. Kibice zastanawiają się czy któryś z tych zawodników będzie reprezentował barwy Startu, bowiem w przyszłym roku działacze GTM Startu chcą zbudować skład oparty na wychowankach. 
 
Gnieźnieński turniej rozpocznie się w sobotę o godzinie 18. Wtedy to zawodnicy wyjdą do prezentacji. Zawody zostaną rozegrane według schematu znanego z turniejów Grand Prix. Po 20 wyścigach kibice obejrzą zatem dwa półfinały, a później decydujący o końcowej kolejności bieg. Warto podkreślić, że dwudziesta odsłona turnieju "Back In Town" będzie miała szczególny wymiar. Bieg ten zostanie rozegrany ku czci ikony gnieźnieńskiego speedwaya - Antonina Kaspera. Pod taśmą staną Mirosław Jabłoński, Greg Hancock, Tai Woffinden oraz Krzysztof Jabłoński. Zwycięzca wyścigu otrzyma okolicznościowy puchar ufundowany przez kibiców Startu. Emocji nie powinno zatem zabraknąć.
 
Lista startowa:
1. Kacper Gomólski (Polska, Get Well Toruń)
2. Jacob Thorssell (Szwecja, Eko-Dir Włókniarz Częstochowa)
3. Jonas Davidsson (Szwecja, Polonia Piła)
4. Krzysztof Jabłoński (Polska, bez klubu)
5. Mirosław Jabłoński (Polska, KSM Krosno)
6. Wadim Tarasienko (Rosja, Polonia Piła)
7. Oskar Fajfer (Polska, Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
8. Linus Sundstroem (Szwecja, Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
9. Zbigniew Suchecki (Polska, Speedway Wanda Instal Kraków)
10. Bjarne Pedersen (Dania, Polonia Piła)
11. Tai Woffinden (Wielka Brytania, Betard Sparta Wrocław)
12. Norbert Kościuch (Polska, Polonia Piła)
13. Adrian Gomólski (Polska, Holistic-Polska Rawicz)
14. Greg Hancock (USA, Get Well Toruń)
15. Adrian Gała (Polska, Betard Sparta Wrocław)
16. Jesper Soegaard (Dania, Polonia Bydgoszcz)
 
R1 Kevin Fajfer (Polska, GTM Start Gniezno)
R2 Dawid Wawrzyniak (Polska, Renault Zdunek Wybrzeże Gdańsk)
Natalia Zawodna (za: inf. własna)
Czy na pewno chcesz usunąć ten komentarz?
TAK NIE
Komentarze (1)
6 lat temu
Konto usunięte
Taj miażdży juz 9 pkt
  Lubię
  Nie lubię
© 2002-2022 Zuzelend.com