KS Toruń mistrzem, a PGE Stal spadkowiczem?
 13.03.2015 13:30
Portal ZUZELEND.com postanowił dogłębniej przeanalizować składy drużyn PGE Ekstraligi. Z przeprowadzonych "badań" wynika, że tytuł powędruje do klubu z Torunia, a z najwyższą klasą rozgrywkową pożegna się PGE Stal Rzeszów.

Naszej analizie poddaliśmy wszystkich zawodników z kontraktami w klubach PGE Ekstraligi. Do każdej drużyny przyporządkowaliśmy 5 seniorów i 2 juniorów, najlepszych pod względem średniej biegowej z sezonu 2014. W każdym zespole z piątki seniorów wybraliśmy 4 z najwyższą średnią, która w ich przypadku została pomnożona przez 5, gdyż najlepsi zawodnicy w meczu odjeżdżają po pięć startów. Średnia najsłabszego seniora została pomnożona przez 4, gdyż według tabeli biegowej ma on cztery starty. W przypadku juniorów ich średnie zostały pomnożone razy 3, gdyż tyle biegów ma każdy z nich według tabeli biegowej.

Jeśli zawodnik w 2014 roku startował w Nice Polskiej Lidze Żużlowej to jego średnia przed pomnożeniem przez liczbę startów została pomnożona przez 0,75. Jeśli zawodnik startował w Polskiej 2. Lidze Żużlowej to jego średnia została pomnożona przez 0,6.

Po takiej analizie wyniki wyszły następujące:

1. KS Toruń - 56,51
Torunianie posiadają bardzo ciekawy i wyrównany skład. Jego sporą siłą są juniorzy, którzy dorzucili do dorobku drużyny aż 10 punktów. Najlepszym zawodnikiem jest Grigorij Łaguta, który osiągnął średnią 12,5, która jest najlepszą w PGE Ekstralidze. Jednak on w sezonie 2014 był nieklasyfikowany. Warto dodać, że pod koniec sezonu do toruńskiej drużyny dołączy Darcy Ward, któemu skończy się kara zawieszenia za wybryk alkoholowy sprzed GP Łotwy.

2. Fogo Unia Leszno - 54,32
Wicemistrzostwo przypadło "Bykom", które przez wielu uważane są za głównego faworyta do złotego medalu DMP. Co ciekawe w składzie leszczynian zabrakło kaptiana Przemysława Pawlickiego, który przegrał rywalizację pod względem średnich z innymi zawodnikami.

3. Stal Gorzów - 53,72
Drużynowy Mistrz Polski z sezonu 2014 w naszej analizie zajął trzecie miejsce. Stal posiada jeszcze w rezerwie Tomasza Gapińskiego, który pod względem średniej wypadł najgorzej w 2014 roku. Dodajmy, że w kadrze gorzowskiej drużyny jest jeszcze Peter Karlsson, który po przeliczeniach otrzymał korzystniejszy wynik niż Linus Sundstroem. Jednak w naszym zestawieniu nie został wzięty pod uwagę, gdyż posiada on jedynie kontrakt warszawski.

4. Spar Falubaz Zielona Góra - 53,23
Jeśli wierzyć średnim zawodników to zielonogórzanie ponownie sezon zakończą poza podium. Jednak różnica między nimi, a gorzowianami wynosi zaledwie 0,49 punktu. Zaznaczmy, że do składu Falubazu nie przyporządkowaliśmy Patryka Dudka, który ma trzecią średnią w drużynie, jednak nie został wzięty pod uwagę ze względu na jego zawieszenie. Dodajmy, że w składzie zielonogórzan jest Adam Strzelec, który ma gorszą średnią od Alexa Zgardzińskiego. Lecz Zgardziński w 2014 roku nie był klasyfikowany, dlatego też w zestawieniu znalazł się "Joker".

5. Unia Tarnów - 51,25
Tarnowianie, którzy uważani są za jednego z kandydatów do spadku w naszej analizie zajmują 5 lokatę. Warto dodać, że Unia Tarnów jest jedynym zespołem, który w swoim składzie posiada aż trzech zawodników, którzy w sezonie 2014 znaleźli się w czołowej dziesiątce zawodników PGE Ekstraligi. Problemem tarnowian może okazać się wąski skład, gdyż "Jaskółki" nie mają ani jednego rezerwowego zawodnika, a jak wiemy żużel jest sportem konutzjogennym i dobra rezerwa w pewnym momencie sezonu może okazać się bezcenna. W przypadku Damiana Dąbrowskiego wzięliśmy pod uwagę jego starty w drużynie z Lublina, gdyż w Tarnowie w 2014 roku wystartował tylko w jednym spotkaniu.

6. Betard Sparta Wrocław - 49,44
Wrocławianie znaleźli się na bezpiecznym szóstym miejscu. Patrząc na skład to we Wroclawiu to wiele zależeć będzie od Tomasza Jędrzejaka, Vaclava Milika i juniorów. Największą niewiadomą jest chyba postawa Czecha, dla któego będzie to pierwszy sezon w PGE Ekstralidze. W przypadku Maksyma Drabika, który w sezonie 2014 odjechał po 7 spotkań w klubach z Łodzi i Ostrowa, wzięliśmy pod uwagę wynik korzystniejszy, czyli ten ze startów w ostrowskim klubie. Dodajmy, że w obu przypadkach "Torres" był nieklasyfikowany.